Soja obniża ryzyko raka jelita grubego
Ekologia.pl Styl życia Ekologiczna żywność Soja obniża ryzyko raka jelita grubego

Soja obniża ryzyko raka jelita grubego

Regularne spożywanie soi chroni przed rakiem jelita grubego. A to za sprawą genisteiny, bioaktywnego składnika soi, który hamuje proces przyspieszonego wzrostu komórek rakowych, polipów i guzów złośliwych – wynika z badań naukowców z University of Illinois.

– Badanie wykazało zmianę ekspresji trzech genów kontrolujących ważny szlak sygnalizacyjny Wnt, który jest odpowiedzialny za podziały komórkowe – powiedziała prof. Hong Chen, specjalista z zakresu nauki o żywieniu University of Illinois. –  U 90 proc. pacjentów z rakiem okrężnicy, występuje znaczna nadaktywność szlaku Wnt. Nasze badania wskazują, że dostarczanie organizmowi bogatej w genisteinę soi, hamuje tę nadaktywność – dodała.


Ponadto badanie wykazało, że rak jelita grubego jest chorobą epigenetyczną, co oznacza, że czynniki dietetyczne i środowiskowe, mogą wpływać na geny. – Od dawna wiadomo, że wśród imigrantów z Azji, których dieta jest bogata w białko sojowe, wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego, gdy odchodzą od tradycyjnego sposobu żywienia i przyjmują nawyki żywieniowe właściwe dla państw zachodnich – zauważa Piotr Poniński z firmy Polsoja.

– Nawyki żywieniowe i codzienne wybory produktów spożywczych, zanieczyszczenie środowiska, a nawet poziom stresu, wpływa na ekspresję genów odpowiedzialnych za raka jelita grubego – podsumowała prof. Cheng

W innym badaniu, również przeprowadzonym na University of Illinois, pod kierunkiem dr Vermont P. Dia, wykazano, że zawarta w soi lunazyna, może zapobiegać przerzutom raka jelita grubego, zwłaszcza w przypadku chemooporności.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. University of Illinois;
4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja suplementuje polską lunazyne i efekty mnie zachwycają. Polecam każdemu!

Podobno lunazyna ma podobne działanie, teraz jakiś polski naukowiec opracował nową metode pozyskiwania tego związku, może w końcu coś poważniej ruszy do przodu temat leczenia nowotworów!

TAK Paweł! Bardzo polecam lunazynę, dobrze wpływa na immunologię matki i dziecka :) Warto korzystac z takich nowych technologii, to niedlugo bedzie bardzo popularny suplement