Ta elektrownia jest tak duża, że widać ją z kosmosu
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Ta elektrownia jest tak duża, że widać ją z kosmosu

Ta elektrownia jest tak duża, że widać ją z kosmosu

W Maroko, na saharyjskiej pustyni powstaje największa farma solarna na świecie. Instalacja The Noor Ouarzazate Solar Complex o powierzchni stolicy Maroka, Rabatu, ma generować około 580 MW energii elektrycznej – taka ilość energii wystarczy, by zasilić w energię ponad 1 milion gospodarstw domowych.   

Instalacja, która powstaje na Saharze na obrzeżach miasta Quarzazate, ma zostać uruchomiona w 2018 roku. Na razie działa pierwsza część Noor 1, która dostarcza energię elektryczną do 650 tys. mieszkańców. W przyszłości energia elektryczna wyprodukowana przez Noor CSP ma być eksportowana do Europy. Koszt inwestycji to około 9 mld dol.

Ta gigantyczna inwestycja solarna jest częścią planu, który zakłada, że do 2020 roku 42 proc. energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Szacuje się, że dzięki instalacji zmniejszy się zależność energetyczna kraju o około 2,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Elektrownia słoneczna Noor Concentrated Solar Power to największa tego typu inwestycja na świecie – zdetronizuje dotychczasową rekordzistkę, amerykańską elektrownię słoneczną na pustyni Mojave o mocy 340 MW. Marokańska elektrownia jest na tyle duża, że widać ją z kosmosu.

OLI/Landsat 8/Nasa

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments