„Zasada Bliskości”
Według różnych źródeł około 70 proc. Polaków opowiada się przeciw żywności transgenicznej. Polscy rolnicy to często osoby wykształcone i świadome problemów związanych z GMO. Publikujemy przedstawioną w dniu 30 marca 2009r. w Warszawie „Zasadę Bliskości” – Strategię dla Polskiej Wsi i Gospodarki Wiejskiej, opracowaną przez Jadwigę Łopatę i Juliana Rose, (ICPPC).
Europejskie/światowe rolnictwo w kryzysie
Wielkie korporacje agrobiznesowi, których jedynym dążeniem jest maksymalizacja zysku, doprowadziły do znacznego pogorszenia stanu środowiska naturalnego, do osłabienia wspólnot rolniczych i ruiny milionów gospodarstw rolnych oraz do obniżenia jakości żywności w całej Europie.
W Polsce tradycyjne rolnictwo jest wypierane przez rolnictwo wielkoprzemysłowe, które w dramatyczny sposób niszczy lokalną ekonomię, zdrowie ludzi i zwierząt, jak również naturalne i kulturowe bogactwo.
SZANSA DLA POLSKI
Spośród wszystkich krajów europejskich, to właśnie Polska wieś ma najszersze możliwości działania na rzecz odwrócenia niszczących procesów. Wiele małych i średnich gospodarstw chłopskich i rodzinnych to ciągłe niedoceniane bogactwo stanowiące fundament, na którym polscy obywatele będą musieli opieracie w przyszłości i od którego zależy narodowe bezpieczeństwo żywnościowe.
Polska pionierem korzystnej zmiany
To przedsięwzięcie wymaga polityki rolnej/wiejskiej, która łączy tradycyjne, przyjazne środowisku formy gospodarowania z nowymi i innowacyjnymi metodami wykorzystania zasobów naturalnych i odnawialnych źródeł energii.
Celem jest przywrócenie podstawowych potrzeb ludności miasteczek i miast z terenów bezpośrednio do nich przylegających.
Oznacza to, że żywność dostarczają lokalni rolnicy a do produkcji energii i podstawowych materiałów budowlanych używa się lokalnych zasobów. Tylko wtedy, gdy lokalne, regionalne i narodowe potrzeby zostaną zaspokojone w oparciu o zasoby wewnętrzne, można wykorzystać rynki eksportowe do zbycia nadwyżek.
W czasach stałego zagrożenia zmianami klimatycznymi, kluczowe znaczenie w skali światowej i w Polsce mają cele dotyczące redukcji konsumpcji paliw kopalnych i uruchamiania odnawialnych źródeł energii.
„Zasada Bliskości” spowoduje również zmniejszenie transportu co jest teraz kluczowe dla ochrony środowiska i ludzkiego zdrowia.
Przestrzeganie „Zasady Bliskości”, wraz ze zdecydowanym zwrotem w kierunku oszczędzania energii, odegra żywotną rolę w naprawie obecnej niezrównoważonej emisji CO2 przez przemysł i gospodarstwa domowe w Polsce.
To musi być Narodowy Ruch na Rzecz Ochrony Polskiej Wsi
Brak poszanowania dla delikatnej tkaniny naszej cennej planety doprowadził/prowadzi do rozbicia spójności społecznej i ekonomicznej tradycyjnych wspólnot oraz do wyniszczenia znacznej części rodzimej flory i fauny.
Kiedy tylko wprowadzone zostaną odpowiednie bodźce (najczęściej wystarczą dobre przepisy) zachęcające mieszkańców miast i wsi do zakupu większości żywności, paliw i materiałów ze źródeł lokalnych, powróci wiele innych, niedostrzeganych korzyści społecznych i kulturalnych. Zostanie też przywrócona duma z wiejskiego trybu życia oraz odrodzenie dobrych tradycji i umiejętności, które w innym przypadku zaginą na zawsze.
Przez uruchamianie odpowiednich mechanizmów do promowania zakupu „lokalnej żywności i energii” szkoły, restauracje, instytucje rządowe i małe sklepy będą bezpośrednio stymulować zatrudnienie w gospodarce lokalnej oraz wspierać lokalnych rolników.
Aby wprowadzić strategie „Zasady bliskości” konieczne jest:
1.Utrzymanie przez Polskę statusu kraju wolnego od GMO w tym natychmiastowe wprowadzenie zakazu na uprawy kukurydzy MON 810.
2.Wspomaganie tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa czyli metod produkcji żywności gwarantujących społeczeństwu zdrowie i dobry stan środowiska naturalnego.
3.Wspieranie lokalnego przetwórstwa i lokalnej sprzedaży produktów żywnościowych i innych.
4.Prowadzenie szerokiej promocji i pomocy we wdrażaniu na wsi małego wymiaru proekologicznych technologii.
5.Opracowanie i wdrażanie programu pomocy dla młodych ludzi, którzy chcą swoje życie związać ze wsią.
Ponowne powiązanie miast i wsi jest droga naturalna i zrównoważoną, nie tylko „interesującym pomysłem”, ale wymogiem naszych czasów.