Ewolucja zębów jadowych rozwiązana
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Ewolucja zębów jadowych rozwiązana

Ewolucja zębów jadowych rozwiązana

Fot.: żmija rogata (MK)
Fot.: żmija rogata (MK)

Żmije, kobry i inne jadowite węże, których zęby jadowe osadzone są w przedniej części szczęk, początkowo rozwijają się z zębami umieszczonymi z tyłu – twierdzi tak grupa badaczy kierowana przez Freek’a Vonk’a z Uniwersytetu Leiden w Holandii.

Odkrycie sugeruje, że zęby jadowe – śmiercionośny ewolucyjny wynalazek, który zapewnił wężom sukces – powstały około 60 milionów lat temu. Badania przprowadzone nad embrionami ośmiu gatunków węży przednio i tylnozębowych wykazały, że w początkowym stadium rozwoju zęby jadowe zawsze pojawiają się w tylnej części górnej szczęki, zanim następuje ich przemieszczenie do przodu, jak w przypadku dorosłych żmij i kobr. Wszystko wskazuje na to, że wszystkie węże jadowite mają wspólnego przodka.

Ponadto grupa badaczy zidentyfikowała prehistoryczny mechanizm, który pozwolił wężom przekształcenie zwykłych zębów w zęby jadowe. Odkrycia wskazują na to, że tylne zęby, które wcześniej tworzyły warstwę w górnej szczęce, uległy oddzieleniu od reszty szczęki umożliwiając tylnym zębom niezależną ewolucję z gruczołami jadowymi.

Źródło: nationalgeographic.com; jadowite.org

4.9/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments