Małpiatka odkryta ponownie
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Małpiatka odkryta ponownie

Małpiatka odkryta ponownie

Fot.: Texas A
Jedne z najrzadszych małpiatek, obserwowane po raz ostatni w 1921 roku zostały ponownie odnalezione. Amerykańscy naukowcy obserwowali je w niedostępnych rejonach Jawy o czym poinformował Routers.

Tarsius pumilus (angielska nazwa: Pygmy Tarsier) to najmniejsza małpiatka z rodziny wyraków. Dorosłe osiągające 8-16 cm długości i wagę zaledwie 50 gram żyją w monogamicznych parach. Z uwagi na skryty, nocny tryb życia, zamieszkiwanie niedostępnych obszarów i niewielkie rozmiary zwierzątko jest trudne do obserwacji.

Naukowcy po raz ostatni żywe wyraki tego gatunku obserwowali w 1921 roku. Od tamtej pory nie było wiarygodnych informacji, a zatem zwierze uznano jako prawdopodobnie wymarłe. Dopiero w 2000 roku grupa naukowców badających miejscowe szczury przypadkowo znalazła martwego wyraka.

Profesor Sharon Gursky-Doyen z Texas A & M University uczestniczyła w ekspedycji naukowej w parku narodowym Lore Lindu położonym górskich rejonach wyspy Jawa. Naukowcy badali tamtejszy ekosystem i występujące tam gatunki zwierząt. Jakież było ich zdziwienie, gdy w ciągu dwóch miesięcy badań w żywołowne pułapki złapały się trzy „wymarłe” małpiatki. Kolejna była obserwowana w pobliżu hotelu zajętego przez naukowców.

Złapano dwa samce i samicę, które zważono, zmierzono, a następnie założono im obroże z radionadajnikami. Podczas zakładania nadajników zwinne zwierzątko pogryzło jednego z badaczy. -Jestem chyba jedynym człowiekiem, który został ugryziony przez tak rzadkie zwierzę – powiedziała profesor Gursky-Doyen. Nadajniki pomogą lepiej poznać zwyczaje tych tajemniczych, nocnych stworzeń.

ekologia.pl

4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments