Najstarszy żółw wodny odkryty
Skamieniałe szczątki najstarszych znanych obecnie żółwi wodnych zostały odkryte na wyspie Skye w Szkocji. Liczące 164 miliony lat kości pozwolą lepiej poznać ewolucję gadów, naukowcy poinformowali o tym na łamach ”Royal Society Journal”.
Cztery kompletne szkielety, a także szczątki dwóch innych okazów naukowcy znaleźli w bloku skalnym w pobliżu plaży, na szkockiej wyspy Skye już w 2004 roku. Jak ustalono szkielety należały do Eileanchelys waldmani – gatunku który stanowił ewolucyjny pomost między prymitywnymi żółwiami lądowymi z późnego Triasu a stosunkowo współczesnymi żółwiami wodnymi z późnej Jury.
Jak powiedział doktor Jérémy Anquetinm, uczestnik zespołu badawczego, żółwie pojawiły się na ziemi już w okresie Triasu, około 210 milionów lat temu. Były więc świadkiem panowania dinozaurów a następnie ich zagłady. Pierwsze żółwie były dość niezdarne a mocno rozwinięty pancerz utrudniał im ruchy. Szczątki jakie odkryto zbudowane są już znacznie delikatniej. Eileanchelys waldmani pochodzi z okresu środkowej Jury i można go uznać za pierwszego, bardzo jeszcze prymitywnego żółwia wodnego. To najlepiej zachowane szczątki żółwia z tego okresu jakie znamy.
Znalezisko przyczyni się z pewnością do lepszego poznania ewolucji gadów. W ostatnich latach odkryto skamieniałości trzech nowych gatunków żółwi. Wszystkie pochodziły z okresu Jury, a obok Szkocji natrafiono na nie na terenie Argentyny oraz Rosji.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Ekologiczny dom
Ciekawostki przyrodnicze
Pielęgnacja ogrodu