Tygrysy polowały w stadach
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Tygrysy polowały w stadach

Tygrysy polowały w stadach

Fot.: szkielet tygrysa szablozębnego
Fot.: szkielet tygrysa szablozębnego
Mimo swojego groźnego wyglądu, prehistoryczne tygrysy szablozębne były towarzyskimi zwierzętami, żyjącymi w stadach. Do takie wniosku doszedł międzynarodowy zespół paleontologów, których pracę opublikowano w najnowszym numerze pisma „Biology Letters” instytutu The Royal Society.

By poznać społeczne zwyczaje wymarłych dawno drapieżników, naukowcy udali się na wykopaliska do Rancho La Brea w Kalifornii, gdzie już wcześniej odnajdywano szczątki jednego z gatunków tygrysa szablozębnego – Smilodon fatalis.

Ze względu na wielką ilość tygrysich szczątków naukowcy przypuszczali, że zwierzęta te mogły wieść stadne życie, podobnie jak współczesne lwy. Zdaniem badaczy, grupki drapieżców mogły być wabione w to miejsce odgłosami zwierząt, uwięzionych w zagłębieniach wypełnionych naturalnym asfaltem. Z analiz szczątków wynika, że w pobliże naturalnych pułapek najczęściej przychodziły stadnie żyjące wilki Canis dirus oraz tygrysy szablozębne.

Prehistoryczne kotowate z gatunku Smilodon fatalis zniknęły z obszaru Ameryki Północnej przed ok. 11 tysiącami lat. Dorosłe osobniki osiągały wysokość ok. jednego metra i długość dwóch metrów.

Źródło: dziennik.pl
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments