Czy „Latające V” zrewolucjonizuje przemysł lotniczy?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Czy „Latające V” zrewolucjonizuje przemysł lotniczy?

Czy „Latające V” zrewolucjonizuje przemysł lotniczy?

Holenderskie linie lotnicze KLM finansują pionierski projekt który na zawsze zmieni oblicze transportu powietrznego. Koncepcyjny„Flying-V”, który w przyszłości ma zasilić flotę holenderskiego przewoźnika, będzie zużywał o 20% mniej paliwa niż Airbus A350-900, przewożąc podobną liczbę pasażerów.

news.klm.com

news.klm.com

Oszałamiająca konstrukcja „Flying-V”, finansowo wspierana przez KLM, ma taką samą rozpiętość skrzydeł jak istniejące samoloty i może przewozić do 314 pasażerów.

Nazwa pochodzi od kultowej gitary elektrycznej Gibson Flying-V używanej przez wielu legendarnych muzyków ‒ od Eddiego Van Halena i Jimiego Hendrixa, po Briana Maya i Keitha Richardsa.

Koncepcyjny samolot, opracowany przez naukowców z Delft Technology University w Holandii, zwęża się ukośnie do tyłu od nosa, tworząc efektowny kształt litery V. Kabina pasażerska, ładownia i zbiorniki paliwa są wbudowane w skrzydła. Z tyłu zamontowane są dwa silniki odrzutowe turbowentylatorowe. Jego projektanci twierdzą, że ta unikalna konstrukcja zużywa o 20 procent mniej paliwa, niż inne tego typu samoloty pasażerskie.

Pieter Elbers, dyrektor naczelny KLM, odmówił ujawnienia dokładnego zakresu projektu, ale zapowiada, że Flying-V może być potencjalnym lider w dziedzinie „zrównoważonych inicjatyw lotniczych”.

„Nie możemy po prostu zelektryfikować całej floty, ponieważ zelektryfikowane samoloty stają się zbyt ciężkie ‒ nie teraz, nie za 30 lat. Musimy więc opracować nowe technologie, które zmniejszają zużycie paliwa w inny sposób. (…) „Proponowana przez nas nowa konfiguracja zapewnia pewną synergię między kadłubem a skrzydłem. Kadłub aktywnie przyczynia się do podnoszenia samolotu i powoduje mniejszy opór aerodynamiczny” ‒ powiedział CNN jeden z autorów projektu, Roelof Vos.

„Lotnictwo przyczynia się do około 2,5% globalnej emisji dwutlenku węgla, a branża wciąż się rozwija, więc naprawdę musimy patrzeć na bardziej zrównoważone samoloty” ‒ dodał.

www.tudelft.nl
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://news.klm.com/klm-and-tu-delft-join-forces-to-make-aviation-more-sustainable/; 2019-06-04;
4.8/5 - (9 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments