Czy sztuka może ratować życie? Bielsko-Biała pokazuje, że tak
Bielsko-Biała znalazło sposób na połączenie sztuki z ochroną przyrody. Na przystanku Plac Żwirki i Wigury powstała wyjątkowa, artystyczna wiata, która chroni ptaki przed kolizjami z szybami. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, zrealizowany w ramach inicjatywy Instytutu Kultury Miejskiej – Miasta Splotów.
Szacuje się, że na świecie kolizje ze szkłem zajmują 2. miejsce wśród przyczyn śmierci ptaków związanych z działalnością człowieka. Dlatego przezroczyste szyby na przystankach są poważnym zagrożeniem dla ptaków, które nie widzą ich w otoczeniu zieleni. Standardowe naklejki w kształcie drapieżników okazują się niewystarczające, ponieważ nie pokrywają całej powierzchni szyb.
W odpowiedzi na ten problem Instytut Kultury Miejskiej i Fundacja Szklane Pułapki stworzyły przystanek, który łączy funkcjonalność z estetyką. Geometryczne wzory i motywy ptaków, zaprojektowane przez artystę Wojciecha Kobylińskiego, zapewniają ochronę ptakom, jednocześnie wzbogacając przestrzeń miejską. Nad stroną merytoryczną czuwał Dariusz Czernek z Fundacji Szklane Pułapki.
Przystanek Plac Żwirki i Wigury to dopiero początek większego projektu. Planowane jest wprowadzenie podobnych wiat w całym mieście, tworząc artystyczno-ekologiczny szlak. Projekt wspiera również kandydaturę Bielska-Białej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, pokazując, że sztuka może realnie zmieniać życie – zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Można? Można! Piękne praktyczne