Czwartek 22.06.2023

Na upały włącz kaloryfer!

Czy kaloryfer może przynieść ulgę w upalny dzień? Okazuje się, że tak. Na świecie i w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się metoda chłodzenia pomieszczenia za pomocą ciepła ‒ informuje Business Insider.fot. shutterstockfot. shutterstock
Kryzys klimatyczny i coraz wyższe ceny energii sprawiają, że sektor naukowy i biznesowy nie ustają w poszukiwaniach metod chłodzenia budynków, które są bardziej energooszczędne niż klimatyzacja. Na pomoc przychodzą rozwiązania, które oprócz tego, że dają ciepło zimą, mogą też chłodzić latem dzięki tzw. trójgeneracji (ciepło-chłód-energia elektryczna).
Na czym polega klimatyzacja z kaloryferów? Jak podaje Business Insider w tym procesie potrzebne są agregaty adsorpcyjne, które ciepło powstałe w wyniku wytwarzania energii elektrycznej zamieniają na wodę lodową. Ta z kolei trafia do kaloryferów lub do klimakonwektorów. Co to są klimakonwektory? To produkt łączący grzejnik i klimatyzator w jednej obudowie wykorzystywany przede wszystkim w dużych obiektach: bankach, biurowcach, galeriach handlowych.  

Co zyskamy dzięki takiemu rozwiązaniu?

Produkcja chłodu pozwala wykorzystać możliwie efektywnie paliwo (efektywności produkcji zwiększa się o 5-10 proc.). Wiąże się to z mniejszą emisją CO₂ nawet o 30 proc. w porównaniu z tradycyjnym sposobem wytwarzania prądu.

Na razie technologia raczkuje w Polsce. Na chłód systemowy postawiła Elektrociepłownia Zielona Góra. Jednak patrząc na rosnące zapotrzebowanie na chłód latem, jest to branża z ogromnym potencjałem wzrostu. Może więc nadejdzie czas, kaloryfery w naszych domach w razie potrzeby zmienią się w chłodziarki.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/na-upaly-trojgeneracja-klimatyzacja-z-kaloryfera-juz-jest-w-polsce-a-swiat/xf85rsw”; data dostępu: 2020-08-24
Ocena (3.3) Oceń: