Wtorek 11.07.2017

Najlepsza w Polsce ekologiczna technologia przetwarzania odpadów

pixabay.compixabay.com

Polska spółka Bioelektra Group jest autorem zwycięskiej technologii przetwarzania odpadów, która została uznana za najciekawsze rozwiązanie proekologiczne w naszym kraju. Po otrzymaniu nagrody w I etapie konkursu Energy Globe, pomysł spółki awansował do ogólnoświatowego finału.


Twórcom konkursu Energy Globe przyświeca idea poszerzania świadomości nt. konieczności szukania rozwiązań problemów o charakterze środowiskowym i ukazanie, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony Ziemi. Najlepsze projekty, które w sposób kreatywny i uzasadniony pod względem ekonomicznym wykorzystują naturalne zasoby i alternatywne źródła energii otrzymują prestiżowe nagrody. 

Innowacyjne przekształcanie odpadów w materiały budowlane
Polacy przedstawili w konkursie projekt przetwarzana odpadów oparty na technologii zwanej autoklawowaniem, polegającej na termalnej obróbce odpadów przy użyciu pary wodnej pod ciśnieniem. Specjalny proces o nazwie RotoSTERIL umożliwia przekształcanie odpadów biodegradowalnych w materiały budowlane. Podobna technologia jest od lat stosowana w będącym własnością Bioelektra Group zakładzie przetwórstwa odpadów komunalnych w miejscowości Różanki. Tego rodzaju projekt, poza tym, że chroni środowisko, jest jednocześnie niezwykle ekonomiczny. Dzięki konkursowi ma szansę zaistnieć również w innych miejscach na świecie.

Polacy w finale „Energy Globe”
„Energy Globe” zostało ustanowione pod koniec lat 90. przez austriackiego inżyniera i ekologa Wolfganga Neumanna. Dzisiaj nagroda ta jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych w tej dziedzinie. W tegorocznej edycji wzięły udział firmy i organizacje niemal z całego świata. Laureatów wyłania się dwustopniowo – jest etap krajowy i globalny. W finale konkursu nagrody będą przyznawane w sześciu kategoriach: Woda, Powietrze, Ziemia, Ogień, Młodość i Ekologiczne Tworzywa Sztuczne. Polska spółka będzie reprezentować nasz kraj w kategorii Ziemia. Trzymajmy kciuki za ich sukces!
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
 
Ocena (2.9) Oceń: