Inwazja nietoperzy w warszawskich parkach: sprawdź dlaczego jest ich coraz więcej
W warszawskich parkach jest coraz więcej nietoperzy. Te latające ssaki przez zmianę klimatu zmieniają swoje zachowania i zamiast migrować coraz częściej zimują w budkach i dziuplach drzew.

Najwięcej nietoperzy w Warszawie żyje w Parku Praskim i w Parku Skaryszewskim informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Ilość tych ssaków w warszawskich parkach w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. Przyrodnicy uważają, że jest to wina zmiany klimatu.
Nietoperze migrują tam, gdzie mogą przezimować – do miejsc, gdzie znajdą jaskinie, fortyfikacje. Zimy zrobiły się lżejsze, więc one stwierdzają – po co migrować, skoro mogą sobie tutaj zostać? A migracja zawsze wiąże się z ryzykiem – drapieżnictwo, samochody, wiatraki – powiedział PAP Błażej Wojtowicz, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.
Nietoperze coraz częściej wybierają warszawskie parki, ponieważ jest w nich dużo starych dziuplastych drzew. Co zaskakujące, stosunkowo rzadko można je spotkać w przeznaczonych dla nich skrzynkach typu ISSEL czy Stratmann. Najczęściej wybierają budki dla ptaków, z kolei na terenach leśnych dużym zainteresowaniem nietoperzy cieszą się także budki szczelinowe.
W Warszawie dotychczas stwierdzonych zostało 18 gatunków nietoperzy (spośród 27 gatunków odnotowanych na terenie Polski). Najliczniej występuje borowiec wielki. To gatunek uważany za wędrowny. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmienił on swoje zachowania i zamiast migrować coraz częściej zimuje w budkach i dziuplach drzew. W stolicy potwierdzono również występowanie mroczka późnego, mroczka posrebrzanego, 3 gatunków karlików, 3 gatunków nocków i borowca leśnego.
Nietoperze to ssaki objęte ścisłą ochroną gatunkową. Są także naszymi sprzymierzeńcami, ponieważ zjadają uciążliwe dla nas owady np. komary.
Czy nietoperz jest groźny dla człowieka?
Nie należy się ich obawiać, ponieważ same nigdy nie atakują ludzi i nie wplątują się we włosy. Mogą ugryźć tylko w samoobronie, gdy się je złapie w rękę – dlatego nie należy ich chwytać gołą dłonią.
Jeżeli wlecą do budynku, należy umożliwić im jego opuszczenie poprzez otwarcie okien w nocy i zgaszenie światła. Jeżeli nietoperz nie chce jednak wylecieć, najlepiej jest poprosić o pomoc Straż Miejską.

Absolwentka Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej. Specjalizuje się w technicznych i naukowych tekstach o przyrodzie, zmianie klimatu i wpływie człowieka na środowisko. W swoich artykułach łączy rzetelną wiedzę inżynierską z pasją do natury i potrzeby życia w zgodzie z otoczeniem. Uwielbia spędzać czas na łonie przyrody – szczególnie na Warmii, gdzie najchętniej odkrywa dzikie zakątki podczas pieszych wędrówek i wypraw kajakowych
Opublikowany: 28 sierpnia, 2024 | Zaktualizowany: 29 lipca, 2025