Mięso wyhodowane w laboratorium jest już na sklepowych półkach. Ale jest pewien haczyk - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Mięso wyhodowane w laboratorium jest już na sklepowych półkach. Ale jest pewien haczyk

Mięso wyhodowane w laboratorium jest już na sklepowych półkach. Ale jest pewien haczyk

Firma Eat Just ogłosiła, że rozpocznie sprzedaż mięsa hybrydowego, wykorzystującego tańszą formułę zawierającą białko roślinne i zaledwie 3% kurczaka hodowanego w laboratorium.

Gdzie kupimy mięso z laboratorium?

Fot. Marco de Benedictis/Shutterstock

Kurczak hodowany w laboratorium, stworzony przez kalifornijską firmę Good Meat i sprzedawany we współpracy z Huber’s Butchery w Singapurze, stanowi zaledwie 3% całego produktu. Reszta składa się z białek pszenicy i soi, olejów słonecznikowego i kokosowego, naturalnych aromatów, modyfikowanej skrobi spożywczej i lecytyny sojowej i jest doprawiona oliwą z oliwek, solą i pieprzem.

Jako pierwsza firma, która kiedykolwiek uzyskała zgodę organów regulacyjnych na sprzedaż mięsa hodowlanego, kurczak Good Meat jest dostępny w różnych punktach gastronomicznych w Singapurze od 2020 r. Jednak przejście na handel detaliczny to poważny przełom dla branży, która do tej pory miała trudności z produkcją wystarczającej ilości produktu i utrzymania kosztów takiego wdrożenia na niskim poziomie.

Rozdrobniony kurczak, dostępny w dziale mrożonek w sklepie Huber’s Butchery kosztuje 5,35 USD za opakowanie 120 g. „Ten format zapewnia szefom kuchni najlepszą konsystencję i wszechstronność w zakresie przygotowywania szerokiej gamy dań” – mówi dyrektor generalny Eat Just, Josh Tetrick.

Dostosowując skład tak, aby zawierał mniejszy procent mięsa hodowlanego, startup może teraz sprzedawać kurczaka po cenach przyjaznych dla handlu detalicznego, co stanowi ważny krok w kierunku komercjalizacji sektora. Mięso hybrydowe – łączące hodowane komórki zwierzęce ze składnikami roślinnymi – zostało opisane przez inwestorów jako jedyny sposób na komercyjne wykorzystanie mięsa hodowlanego.

Eat Just – która od 2018 roku obniżyła koszty produkcji o 90% – obiecuje, że pomimo zmiany receptury Good Meat 3 nie rezygnuje ze smaku, konsystencji i wartości odżywczych. „Nasze wstępne dane sensoryczne dały zdecydowanie pozytywne opinie na temat smaku i konsystencji i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak domowi szefowie kuchni wykorzystają GOOD Meat 3 w swoich ulubionych przepisach” – mówi Tetrick.

Kurczak Good Meat pod względem odżywczym jest porównywalny z kurczakiem konwencjonalnym, a pod pewnymi względami lepszy. Na 100 g dostarcza 28,6 g białka, 5,75 g tłuszczów (w tym 1,9 g nasyconych), 5,7 mg cholesterolu i 2,2 g błonnika. Wprowadzenie na rynek detaliczny – w połączeniu z niższą ceną – będzie miało znaczący wpływ na wzrost sprzedaży. „Do tej pory sprzedaliśmy ponad 2000 porcji GOOD Meat w samym Singapurze, a dzięki wprowadzeniu GOOD Meat 3 w 2024 r. sprzedamy więcej” – podsumowuje Tetrick.

Wszystkie kontrowersje, które wciąż dominują w dyskusjach na temat mięsa hodowlanego, nasuwają pytanie: czym właściwie jest mięso z hodowli komórkowej i dlaczego są równie zagorzali zwolennicy i przeciwnicy? Pseudonim „mięso wyhodowane w laboratorium” wyjaśnia przynajmniej część niepokoju. Mięso hodowane w laboratorium, czyli mięso hodowane w komórkach, jest dokładnie tym, na co wygląda – mięsem pochodzącym z laboratorium, a nie z hodowli bydła lub drobiu. Nie bez powodu jest klasyfikowane jako mięso, ponieważ jest hodowane z prawdziwych komórek zwierzęcych. Między innymi to odróżnia go od mięs pochodzenia roślinnego czy tzw. produktów zawierających białko roślinne.

Zwolennicy mięsa hodowlanego zwracają uwagę na malejące światowe zasoby żywności i niezwykły potencjał tego naukowego podejścia. Może generować obfite ilości żywności o potencjalnie wyższym poziomie wartości odżywczych, nie wymagając uboju zwierząt, a jednocześnie ograniczając wpływ na środowisko i choroby przenoszone przez żywność. Z drugiej strony krytycy nazywają je „mięsem Frankensteina”, obawiając się nieznanych czynników w żywności wytwarzanej w laboratorium; przypuszczenia manipulacji łańcuchem pokarmowym przez duże korporacje; i pragnąc chronić obecnych hodowców bydła. Niezależnie od tego bramy laboratoriów w Singapurze otwierają się szeroko, a amerykańska FDA zatwierdziła produkcję mięsa hodowlanego w 2023 r.

 

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments