Naukowcy stworzyli cyfrową kopię Ziemi! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Naukowcy stworzyli cyfrową kopię Ziemi! Czy możemy teraz przewidzieć każdą klęskę żywiołową?

Naukowcy stworzyli cyfrową kopię Ziemi! Czy możemy teraz przewidzieć każdą klęskę żywiołową?

Chcesz sprawdzić, jak fala upałów wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe? Albo jeśli burza zaleje określone miasto? Albo najlepsze miejsca na umiejscowienie farmy wiatrowej? Naukowcy stworzyli „cyfrowego bliźniaka” Ziemi, aby symulować możliwe zjawiska pogodowe i klęski żywiołowe. Digital Twin został właśnie uruchomiony w Kajaani w Finlandii, gdzie znajduje się superkomputer Lumi.

Bliźniacza Ziemia

Fot. LookerStudio/Shutterstock

Komisja Europejska uruchomiła pierwszą wersję Destination Earth (DestinE), symulatora opartego na sztucznej inteligencji, który ma poprawić dokładność prognoz klimatycznych.

DestinE zawiera dwa modele: jeden przeznaczony do ekstremalnych zjawisk pogodowych, a drugi do adaptacji do zmian klimatycznych. Modele te będą bardzo szczegółowo monitorować, symulować i przewidywać klimat Ziemi.

„DestinE oznacza, że ​​możemy obserwować wyzwania środowiskowe, co może pomóc nam przewidzieć przyszłe scenariusze – jak nigdy dotąd” – powiedziała unijna szefowa ochrony konkurencji Margrethe Vestager.

DestinE wykorzystuje europejskie komputery o wysokiej wydajności (EuroHPC), w tym superkomputer LUMI w Finlandii. Twórcy połączyli to ze sztuczną inteligencją, aby zwiększyć prędkość przetwarzania danych.

„Ta pierwsza faza pokazuje, jak wiele możemy osiągnąć, gdy Europa połączy swoją doskonałość naukową i ogromną moc superkomputerową” – stwierdziła Vestager.

Oczekuje się jednak, że ogólny model będzie ewoluował z biegiem czasu, a kompletny cyfrowy bliźniak Ziemi ma zostać ukończony do końca tej dekady.

Cyfrowy bliźniak korzysta z ogromnego zasobu danych, aby tworzyć prognozy i symulacje. Informacje te pochodzą z satelitów, np. z unijnego programu Copernicus. Dane będą również pochodzić z naziemnych czujników IoT oraz ze zbiorów danych rządowych. Dane te będą na bieżąco uzupełniane, a przyszłe wersje będą zawierać informacje z oceanów, miast i lasów – w zasadzie z każdego miejsca na naszej planecie, które naukowcy będą mogli analizować.

UE uruchomiła DestinE po raz pierwszy w 2022 r. Na budowę cyfrowego bliźniaka przeznaczono ponad 300 mln euro.

UE nie jest jedyną organizacją pracującą nad tego typu technologiami. W marcu Nvidia zaprezentowała własnego cyfrowego bliźniaka naszej planety o nazwie Earth-2. Według giganta produkującego chipy rząd Tajwanu już wykorzystuje ten model, aby lepiej przewidywać, kiedy tajfuny dotrą na ląd.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Siôn Geschwindt; "EU launches AI-powered ‘digital twin’ of the Earth "; https://thenextweb.com/news/eu-launches-ai-powered-digital-twin-of-the-earth; 11-06-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments