Odkryto nowe, ogromne źródło energii ukryte pod powierzchnią Ziemi
Ile energii zużywamy i skąd ona pochodzi, od dawna stanowi jedno z kluczowych wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym. Dlatego wiele strategii koncentruje się na poszukiwaniu nowych, czystszych źródeł energii. Nowe odkrycie ogromnych rezerw wodoru geologicznego ukrytych pod powierzchnią Ziemi może być przełomem w tej dziedzinie. Naukowcy twierdzą, że zaledwie ułamek tej ogromnej ilości wodoru mógłby zmniejszyć zależność ludzi od paliw kopalnych przez prawie 20 dekad.
Wodór geologiczny powstaje w wyniku naturalnych procesów geochemicznych na Ziemi i dotychczas odkryto go w zaledwie kilku miejscach, m.in. w Albanii i Mali. Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, sugeruje jednak, że te rezerwy mogą występować na całym świecie.
Według autorów badania wydobycie zaledwie 2% globalnych zasobów wodoru geologicznego mogłoby dostarczyć 1,4 × 10¹⁶ dżuli energii. Choć brzmi to imponująco, jest to równowartość zużycia energii przez globalną populację w ciągu zaledwie 35 minut. Niemniej jednak, taka ilość energii to dwukrotnie więcej niż całość rezerw gazu ziemnego na Ziemi. Naukowcy twierdzą, że wykorzystanie tych zasobów mogłoby pomóc w realizacji celów zerowej emisji netto dwutlenku węgla.
Obecnie wodór pozyskuje się głównie z paliw kopalnych lub za pomocą elektrolizy, która wymaga dużych ilości wody i wiąże się z wysokim śladem węglowym. Tymczasem wydobycie wodoru geologicznego jest stosunkowo niskoemisyjne. Jednak obecnie Mali pozostaje jedynym miejscem na świecie, gdzie takie wydobycie jest prowadzone.
W ramach nowego badania naukowcy z US Geological Survey opracowali model oszacowujący wielkość globalnych złóż wodoru. Połączyli wcześniejszą wiedzę o powstawaniu i zachowaniu wodoru z danymi geologicznymi, co pozwoliło oszacować, że pod powierzchnią Ziemi może znajdować się nawet 5,6 × 10⁶ ton metrycznych tego pierwiastka.
Eksperci jednak pozostają sceptyczni co do opłacalności tego przedsięwzięcia. Bo większość wodoru prawdopodobnie będzie znajdować się zbyt głęboko lub zbyt daleko od brzegu, aby można było do niego dotrzeć.
„Aby wydobycie wodoru mogło realnie przyczynić się do zmniejszenia emisji i rozwiązania kryzysu klimatycznego, potrzebna byłaby globalna inicjatywa na ogromną skalę – a czasu na to po prostu nie mamy” – powiedział prof. Bill McGuire z University College London (UCL) w rozmowie z BBC Science Focus. „Inwestycja wymagałaby również rozbudowy infrastruktury, obejmującej platformy wiertnicze, drogi dojazdowe, magazyny i środki transportu. Ponadto, choć wiemy, ile wodoru może istnieć, to wciąż nie wiemy dokładnie, gdzie się znajduje”.
Prof. McGuire podkreśla, że „dostępnych jest wystarczająco dużo darmowej energii z wiatru i Słońca. Technologie w tym zakresie są proste, sprawdzone i dobrze ugruntowane, dlatego nie widzę potrzeby eksploatowania kolejnego skończonego zasobu”.
- Noa Leach; "Massive new energy source discovered hiding under Earth’s surface"; https://www.sciencefocus.com/news/geologic-hydrogen-reserves; 17-12-2024;