Czy owady zastąpią tradycyjną karmę? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Rewolucja w karmieniu czworonogów! Czy owady zastąpią tradycyjną karmę?

Rewolucja w karmieniu czworonogów! Czy owady zastąpią tradycyjną karmę?

Pojawia się coraz więcej głosów, że produkcja mięsa, to negatywny wpływ na środowisko i ogromne emisje gazów cieplarnianych. Dlatego ukazuje się coraz więcej badań, które sprawdzają wykorzystanie larw owadów jako karmy dla psów. Takimi badaniami zajmuje się m. in. dr inż. Anna Budny-Walczak z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, która uważa, że owady mogą być ratunkiem dla zwierząt z alergią, jak dla naszej planety.

Larwy w karmie dla psów

fot. RossHelen/envato

– Moje badania wykazały, że białko larw składem aminokwasowym jest bliskie białku pochodzenia zwierzęcego, a tym samym pokrywa zapotrzebowanie na ten składnik u psa lub kota. Może być też ratunkiem dla zwierząt z alergiami pokarmowymi, które stanowią ostatnio bardzo duży problem medyczny. Zawartość kwasów tłuszczowych w larwach owadów także jest bardzo korzystna dla zwierząt mięsożernych – wylicza dr inż. Budny-Walczak.

– Dodatkowo hodowla owadów jest bardziej zrównoważona, zużywa mniej zasobów i generuje mniejsze emisje gazów cieplarnianych niż hodowla zwierząt gospodarskich – dodaje naukowczyni UPWr.

Jak zwraca uwagę badaczka wyprodukowanie kilograma larw, to 4-krotnie mniejsza ilości dwutlenku węgla, niż w przypadku produkcji mięsa drobiowego. W porównaniu z wołowiną jest to wartość niemal 40-krotnie mniejsza. Nie ma też problemu z odpadami, ponieważ larwy przetwarzane są w całości.

W klepach możemy już kupić karmy z dodatkiem owadów. Pozostaje kwestia: czy owady to odpowiednie pożywienie dla czworonogów? Dr inż. Anna Budny-Walczak mówi, że można z nich korzystać, ale rozważnie. – Każda karma, nawet ta na bazie mięsa, musi być odpowiednio wprowadzona. Jeśli opiekun nie jest pewien wyboru z przyczyn zdrowotnych zwierzęcia, powinien zasięgnąć porady u zoodietetyka – podkreśla.

Badania nad karmą z larw owadów zostały sfinansowane ze środków uczelnianych w ramach konkursu „Innowacyjny naukowiec” (na projekty badawcze dla młodych naukowców po doktoracie), a ich wyniki zostaną niebawem opublikowane. Dr inż. Anna Budny-Walczak jest w trakcie pisania artykułu naukowego na ten temat.

 

Bibliografia
  1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; "Innowacyjny naukowiec: białko z larw w karmie dla psów "; https://upwr.edu.pl/aktualnosci/innowacyjny-naukowiec--bialko-z-larw-w-karmie-dla-psow-4413.html; 10-09-2024;
5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments