Biegun Północny będzie lepiej chroniony?
![Biegun Północny, fot. Ansgar Walk (photo taken by Ansgar Walk) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/biegun-polnocny-arktyka_800x536.jpg)
Czy wokół Bieguna Północnego powstanie strefa ochronna? Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję, w której wzywa do ochrony wrażliwego ekosystemu Arktyki – informuje organizacja ekologiczna Greenpeace.
Rezolucja wspiera ideę utworzenie rezerwatu wokół Bieguna Północnego oraz przyjęcie moratorium na połowy komercyjne na wodach arktycznych. Parlament podkreślił również potrzebę wiążącego porozumienia w Radzie Arktycznej na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniom, które mogą być skutkiem planowanych odwiertów ropy.
„Najwyższy czas, by Europa podjęła konkretne działania na rzecz ochrony Arktyki. Firmy takie jak Shell, Statoil, Exxon czy Gazprom toczą ślepy wyścig po zasoby Arktyki. Brak odpowiednich planów i środków w przypadku wycieku ropy w połączeniu z faktycznym brakiem możliwości oczyszczenia zalodzonych wód powoduje, że odwierty ropy w Arktyce są skrajnie niebezpieczne. Arktyka wymaga natychmiastowej ochrony” – mówi Magdalena Figura, koordynatorka kampanii „Uratuj Arktykę” w Greenpeace Polska.
Greenpeace prowadzi działania na rzecz ochrony Arktyki i sprzeciwia się prowadzeniu odwiertów ropy na tym szczególnie wrażliwym obszarze. W 2013 roku 28 aktywistów Greenpeace i członków załogi statku Arctic Sunrise oraz 2 dziennikarzy spędziło ponad trzy miesiące w areszcie w Rosji po pokojowym proteście przy platformie wiertniczej Gazpromu na Morzu Peczorskim. Wśród nich znajdował się Polak, Tomasz Dziemianczuk.
„Bardzo się cieszę, że kilkumiesięczny pobyt w areszcie Arktycznej Trzydziestki nie poszedł na marne. Udało nam się zwrócić oczy i uwagę świata na destruktywną działalno ść człowieka na tym unikalnym obszarze. Bez wsparcia mediów i ludzi dobrej woli firmy komercyjne po cichu, za naszymi plecami doprowadziłyby do ekologicznej katastrofy. Jeszcze nie jest za późno na działania i jestem dumny że Parlament Europejski podjął właściwą decyzję”- mówi Dziemanczuk.
Idea utworzenia rezerwatu wokół Bieguna Północnego została poparta przez ponad 5 milionów ludzi na całym świecie w tym tak znane osoby jak Sir Paul McCartney. We wrześniu zeszłego roku potrzebę utworzenia takiego obszaru wyraziła również Finlandia. Natomiast USA zainicjowały prace nad ustanowieniem moratorium na komercyjne połowy ryb na wodach arktycznych. Inicjatywa ta została poparta przez Danię, Grenlandię i Kanadę.





Tylko, że my tej ropy potrzebujemy, Zachód na Rosję nie ma co liczyć, złoża w Azji Mniejszej kiedyś się skończą a w środku Arktyki żyje mało organizmów-większość nad morzem, więc to dogodny teren do odwiertów:)