Co wiemy na temat pszczół?
Co wiemy na temat pszczół? Okazuje się, że bardzo niewiele. O tym, że w naszym kraju żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy wie jedynie 16 proc. Polaków.
Wiedza Polaków na temat pszczołowatych jest ograniczona i mało powszechna. – wynika z najnowszego raportu „Pomagamy pszczołom – Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień z zakresu ekologii”. Mimo, iż aż 94 proc. respondentów jest świadomych tego, że człowiek powinien żyć w przyjaźni z pszczołami i im pomagać, to wielu nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wesprzeć zapylacze w ich działaniach.
Ponad połowa Polaków (60 proc.) nie zdaje sobie sprawy, że budowanie sztucznych gniazd zwiększa szansę dzikich zapylaczy na przeżycie, a 57 proc. respondentów nie ma świadomości, że utrzymywanie w ogrodach dzikich zakątków tworzy przyjazne środowisko dla owadów pszczołowatych.
Z drugiej strony wiemy, jak pszczołom nie szkodzić. 70 proc. Polaków słusznie stwierdza, że nie powinno się wypalać traw, 67 proc. deklaruje, że nie stosuje sztucznych środków ochrony roślin szkodliwych dla zapylaczy, a 66 proc. zdaje sobie sprawę z tego, że zakładanie ogródków z kwiatami i ziołami wabiącymi pszczoły przyczynia się do ich ochrony.
Co Polacy wiedzą o pszczołowatych?
Co czwarty respondent pytany o to, które zwierzę powinno być w Polsce szczególnie chronione ze względu na groźbę wyginięcia wskazuje właśnie pszczołę. Na kolejnych miejscach listy plasuje się orzeł (21 proc.), ryś (20 proc.) i niedźwiedź brunatny (10 proc.). Co ciekawe, tylko 1 proc. Polaków twierdzi, że trzmiel powinien zostać objęty szczególną ochroną, tymczasem to również zapylacz. W naszej strefie klimatycznej trzmiele zapylają ok. 400 gatunków roślin.
Kto zatem posiada największą wiedzę o pszczołowatych? Osoby w wieku 50+. 83 proc. przebadanych osób z najstarszego pokolenia wie, że 1/3 żywności jest zależna od zapylania przez pszczołowate, podczas gdy taką wiedzę ma tylko 77 proc. osób w wieku 30-39 lat i młodszych grupach wiekowych.
Również osoby w wieku 15-29 lat nie mogą pochwalić się tak dużą wiedzą na temat pszczół co najstarsi respondenci. 46 proc. młodych ludzi wskazuje szerszenie jako jedne z największych naturalnych wrogów pszczół, podczas gdy na to pytanie dobrze odpowiedziało aż 74 proc. badanych w wieku 50+.
Jak zauważa Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia, wyniki badania pokazują, jak bardzo potrzebna jest Polakom rzetelna wiedza przyrodnicza i jak istotne jest zwracanie uwagi społeczeństwa, szczególnie wśród jego najmłodszych członków, na ogromną i niezastąpioną rolę pszczół, a także kwestię ich ochrony i wymierania.
Badanie „Pomagamy pszczołom – Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień z zakresu ekologii” na zlecenie programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zrealizował w marcu 2015 roku dom badawczy GFK Polonia. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+ (wielkość próby N=1227).
Ehh budowanie marki Kujawski na plecach chodliwego tematu pszczol. Ciekaw jestem czy ich dzialania propszczele ida w parze chocby z pilnowaniem swoich dostawcow czy niee robia opryskow rzepaku w godzinach lotu pszczol?!
Problem w tym, że ludzie nie rozróżniają pszczoły od osy i bąka od trzmiela… Niewiedza na temat jest druzgocąca.