Czy to koniec darmowych spacerów po parkach narodowych?
Odwiedzanie wszystkich parków narodowych w Polsce może być płatne! Nad takim rozwiązaniem zastanawia się obecnie rząd. Dotychczas bilety trzeba było kupować w jedenastu parkach. Nowa ustawa ma wprowadzić bilety we wszystkich 23 parkach narodowych.
Nie jest to jedyna nowość. Jak podaje serwis Prawo.pl parki będą mogły pobierać dodatkowe opłaty za fotografowanie i filmowanie. Natomiast w parkach górskich do ceny biletu zostanie doliczone 15 proc. na finansowanie GOPR czy TOPR. W planach jest także rezygnacja ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym. Zwolnieni z opłat pozostaną tylko mieszkańcy gmin położonych w jego granicach. Te zmiany dotkną głównie mieszkańców Warszawy, Poznania i Krakowa, którzy z chęcią spacerują czy biegają po okolicznych parkach.
Co więcej mają też pojawić się też wysokie kary za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi. W pierwszym przypadku będzie wynosiła 50-krotność ceny biletu, w drugim 40-krotność.
Co takie rozwiązanie oznacza w praktyce? Zdaniem ustawodawców opłaty za wstęp do parków pozwolą wykonać modernizację infrastruktury turystycznej – m.in. szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych. Będą też w stanie pokryć koszty sprzątania odpadów, czy wyrządzonych szkód.
Ile miałby kosztować bilet wstępu do parku? Na razie jeszcze nie wiadomo. Obecnie za wstęp do parku Tatrzańskiego czy Karkonoskiego płacimy 8 złotych (bilet normalny). Ustawa, która pojawiła się w Rządowym Centrum Legislacji, trafiła teraz do konsultacji, które potrwają do 20 lutego 2022 roku.
- PAP MediaRoom; pap.pl/mediaroom; 2022-02-14;
niedługo zabronią z miasta wyjeżdżać… nie chcę już być na tej chorej planecie.