Czynna Ochrona na Podlasiu
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku otrzymała dofinansowanie ponad 7 tys. złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na realizację zadania pn. „Czynna ochrona rezerwatu przyrody Jezioro Wiejki”. Zadanie będzie polegało na usunięciu blisko 150 drzew: olszy czarnej i brzozy omszonej oraz krzewów wierzb (szarej i uszatej) z obszaru ponad 11 ha.
Głównym zagrożeniem rezerwatu „Jezioro Wiejki”, który jest położony na pograniczu gmin Gródek i Michałowo jest osuszanie torfowiska. Prowadzone prace melioracyjne w okresie powojennym, a następnie w latach 80-tych poważnie naruszyły stosunki wodne na tym terenie. W efekcie poziom wód gruntowych znacznie się obniżył, co powoduje zagrożenie dla rzadkich i chronionych gatunków roślin, m.in. brzozy niskiej, storczyka krwistego, storczyka plamistego, rosiczki okrągłolistnej. Ochrona czynna poprzez usunięcie niektórych drzew i zatrzymanie odpływu wody umożliwi skuteczną ochronę tych gatunków.
Najważniejszym zadaniem w chwili obecnej jest więc powstrzymanie odpływu wody z rezerwatu i właśnie temu ma służyć usunięcie drzew i krzewów z brzegów i sąsiedztwa jeziora. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku podpisała stosowną umowę z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Zadanie będzie wykonane do 18 grudnia 2009. Zabiegi usuwania drzew i krzewów pomimo, że ingerują w naturalne procesy przyrodnicze, są podejmowane wyłącznie dla osiągnięcia konkretnych celów ochronnych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Dzięki zabiegom ochronnym rezerwat Jezioro Wiejki będzie dobrze słuzyl statutowym celom.