Europejskie Dni Ptaków już w ten weekend
Już w najbliższy weekend dziesiątki tysięcy ludzi w ponad 30 krajach Europy i Azji Środkowej wezmą udział w Europejskich Dniach Ptaków. Z tej okazji Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zorganizuje w całej Polsce wycieczki, połączone z obserwacją i liczeniem migrujących ptaków.
W ubiegłym roku 70 tys. uczestników Europejskich Dni Ptaków wypatrzyło około 6 mln osobników, prowadząc obserwacje w 34 państwach (w Polsce w obchody włączyło się ponad 5 tys. osób). Ornitolodzy mają nadzieję, że podczas tegorocznych obchodów uda się osiągnąć podobny, a nawet lepszy wynik. Jakie atrakcje czekają na uczestników tegorocznych Europejskich Dni Ptaków.
– Nasi wolontariusze poprowadzą około 100 wycieczek w całym kraju, podczas których będą dzielić się swoją wiedzą i pomogą w rozpoznawaniu oraz liczeniu spotykanych ptaków. Wycieczki zaplanowano w różnych miejscach – zarówno w ostojach o randze międzynarodowej, takich jak np. Zbiornik Mietkowski czy Dolina Dolnego Bugu, jak i w miejskich parkach czy w podmiejskich lasach. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł znaleźć coś dla siebie. – mówi Antoni Marczewski, koordynator Europejskich Dni Ptaków z ramienia OTOP.
Gdzie najlepiej obserwować ptasie wędrówki? Obserwacje można prowadzić wszędzie: zarówno w przydomowym ogródku, w miejskim parku, jak i nad lokalnym zbiornikiem wodnym czy podczas wyprawy do parku narodowego. Jednak najlepiej ulokować się w tzw. wąskich gardłach wędrówkowych, czyli przeszkodach w postaci łańcuchów górskich czy otwartych wód morskich – radzi OTOP.
– Spektakularnej migracji ptaków spodziewamy się m.in. na Mierzei Wiślanej, gdzie będzie się odbywał „Ptasi Piknik” organizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i stowarzyszenie Drapolicz. To dla obserwatorów kultowe miejsce, gdzie w ciągu jednego dnia może przelatywać nawet kilkadziesiąt tysięcy ptaków, w tym wielu przedstawicieli ptaków drapieżnych. Natomiast podczas wycieczki organizowanej przez Karkonoski Park Narodowy będzie można śledzić przelot przez górskie przełęcze – wymienia Marczewski.
W trakcie Europejskich Dni Ptaków będzie można dowiedzieć się m. in., jakie zagrożenia czyhają na wędrujące ptaki. Ma to związek z sytuacją w Egipcie, gdzie każdego roku ginie kilkadziesiąt milionów ptaków wędrownych, chwytanych w sieci i sprzedawanych na lokalnych targowiskach.
– Poza bezpośrednim prześladowaniem przez ludzi, ptakom silnie zagraża również stopniowa utrata miejsc odpoczynku i żerowania, wynikająca z działalności człowieka oraz procesów związanych z nią w sposób pośredni, np. pustynnieniem coraz większych obszarów w Afryce. To tak, jakby przy autostradzie ktoś sukcesywnie likwidował stacje benzynowe. – podkreśla Marczewski.
Więcej informacji o obchodach Europejskich Dni Ptaków znajdziecie na stronie: www.otop.org.pl
/dalej można podpisywać petycję w sprawie ochrony ptaków w Egipcie, obserwacja ptaków to ciekawe doświadczenie:)