Firma Bayer zapłaci ok. 10,9 mld USD ofiarom środka chwastobójczego Roundup
Produkt na bazie glifosatu był przedmiotem około 125 000 procesów sądowych dotyczących jego rzekomo rakotwórczego działania. Nowojorska kancelaria prawna Weitz & Luxenberg twierdzi, że osiągnęła porozumienie w imieniu prawie 100 000 osób.
W ramach ugody Bayer zapłaci aż 9,6 mld USD na zaspokojenie zaległych roszczeń i odłoży dodatkowe 1,25 mld USD na wszelkie przyszłe działania – podała spółka w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.
„To była długa podróż, ale cieszymy się, że osiągnęliśmy sprawiedliwość dla tysięcy ludzi, którzy bez własnej winy cierpią na chłoniaka nieziarniczego po zastosowaniu produktu, którego producent zapewniał, że jest bezpieczny” – powiedział w oświadczeniu Robin Greenwald, przewodniczący grupy ds. praktyki, zanieczyszczenie środowiska i ochrony konsumentów w firmie Weitz & Luxenberg.
W tym roku zostanie wypłaconych do 5 miliardów dolarów, a kolejne 5 miliardów zostanie przekazane w 2021 roku. Bayer powiedział, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie około 25% zaległych roszczeń.
„Przede wszystkim ugoda w sprawie Roundup jest właściwym działaniem we właściwym czasie, aby Bayer zakończył długi okres niepewności” – napisał Werner Baumann, dyrektor generalny Bayer.
Niemiecki gigant chemiczny Bayer kupił Monsanto za 63 miliardy dolarów w 2018 roku i natychmiast stanął w obliczu walk o herbicyd.
W sierpniu 2018 r. sąd w Kalifornii wydał pierwsze orzeczenie łączące Roundup z rakiem, przyznając powodom dosyć wysokie odszkodowanie.
W procesach sądowych chodzi głównie o Roundap i jego składnik glifosat, który posądzany jest o to, że powoduje chłoniaka nieziarniczego i inne nowotwory.
Glifosat jest aktywnym składnikiem wielu środków chwastobójczych, chociaż wiedza na temat jego bezpieczeństwa wciąż jest wątpliwa. Niektóre kraje wprowadziły zakaz stosowania herbicydów zawierających glifosat, podczas gdy w innych jest przyzwolenie na jego stosowanie.
Bayer, wspierany przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, zaprzecza jakoby glifosat był czynnikiem rakotwórczym.
Oprócz rekompensaty za Roundup, Bayer zapłaci również około 820 milionów dolarów na załatwienie spraw związanych z zanieczyszczeniem wody w wyniku zastosowania obecnie zakazanego toksycznego związku chemicznego – polichrolowanych boifenyli (PCB). Ponadto Bayer zapłaci kolejne 400 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć zarzuty, że herbicyd na bazie dikamby spowodował szkody w uprawach. Dikamba została również zakazana w Ameryce.
- https://www.bbc.com/news/business-53174513; 2020-06-25;
PO CO TRUĆ LUDZI ??????? — 20 LAT TESTOWAŁEM ,,,,, BIOLOGICZNE OPRYSKI ,,,, SĄ SKUTECZNIEJSZE OD CHEMII ,,,, TO NAJWAŻNIEJSZE ODKRYCIE W HISTORII NAUKI ,,,UZNALI ,,,,,,,,, ROZWIJA TO NOWA DZIEDZINA NAUKI ,,,,,,,,,,ŻYWNOŚĆ BĘDZIE PRODUKOWANE WYŁĄCZNIE EKOLOGICZNIE ,,,TO TAKŻE LEK ,,JEST WIELOKROTNIE TAŃSZA OD CHEMICZNEJ ,,,,,, TROCHĘ TRUDNIEJSZA ,,,,NAUKA REFORMUJE ROLNICTWO ,,tym zajmują się nowe dziedziny nauki ,,wnoszą do organzacji miedzy narodowych ,,JAK , WHO ,,,,,UE,,,,,,,,,NA ZRÓWNOWAŻONE ,,,,,,,,,,,,
Nie wiem czy wszyscy o tym wiedzą, ale glifosat to połączenie dwóch substancji naturalnie występujących w środowisku czyli aminokwasu glicyny i reszty kwasu fosforowego. Wydaje mi się, że pozew powinien być skierowany przeciwko matce naturze. No ale matka natura nie ma pieniędzy a przecież w tym wszystkim o to chodzi. Pozdrowienia dla mojej promotor Zofii Łęgowiak SGGW
Ale czy to Matka Natura połączyła aminokwas glicyny i resztę kwasu fosforowego? Czy może Monsanto? W sumie wszystko pochodzi z natury, co człowiek produkuje!