Greenpeace o eksploatacji złoża Rogóźno
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Greenpeace o eksploatacji złoża Rogóźno

Greenpeace o eksploatacji złoża Rogóźno

Greenpeace stanowczo sprzeciwia się planom rozpoznania i eksploatacji węgla brunatnego ze złoża Rogóźno. Planowana inwestycji, zdaniem organizacji, niesie za sobą groźbę katastrofy ekologicznej, nieodwracalnego zniszczenia zasobów solanki występujących na tym terenie i związanych z nimi walorów uzdrowiskowych oraz niebezpieczeństwo problemów społecznych, które dotkną bezpośrednio tysiące ludzi.

Eksploatacja i spalanie węgla z tego złoża będą ponadto przyczyniać się do dalszych zmian klimatycznych, które stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń i wyzwań dla ludzkości. Działalność człowieka w ogromnej mierze przyczynia się do ocieplenia klimatu przede wszystkim poprzez rosnące zużycie paliw kopalnych. Nasz kraj ponad 90% energii elektrycznej produkuje z najbrudniejszego paliwa – węgla. Polska jest w pierwszej 20-stce państw na świecie, które emitują do atmosfery najwięcej CO2. Pomimo tego, że posiadamy ogromny potencjał odnawialnych źródeł energii, to wciąż jest on niemalże zupełnie niewykorzystany.

Zdaniem Greenpeace, polski rząd powinien jak najszybciej zmienić swoją politykę energetyczną i dać priorytet odnawialnym źródłom energii oraz efektywności energetycznej, czyli technologiom energooszczędnym. Ekolodzy twierdzą, że właśnie takie działania, a nie otwieranie nowych miejsc wydobycia węgla, są właściwe w momencie, w którym świat stoi na progu katastrofy klimatycznej.

Greenpeace popiera wszelkie działania zmierzające do powstrzymania ekspansji wydobycia węgla w Polsce. Wykorzystywanie węgla brunatnego w znaczący sposób przyczynia się do negatywnych zjawisk zachodzących w miejscu wydobycia i jego sąsiedztwie takich jak: dewastacja krajobrazu, zniszczenie siedlisk flory i fauny, zanieczyszczenie powietrza pyłami, naruszenie równowagi hydrologicznej. Wysokie są także koszty społeczne związane z rozbudową i uruchamianiem nowych miejsc wydobycia, które obejmują zniszczenie mienia osób zamieszkujących tereny planowane pod eksploatację, wysiedlenia oraz niejednokrotnie utratę miejsc pracy przez rolników i osoby zajmujące się turystyką w regionie. Wydobycie węgla ma negatywny wpływ na jakość życia osób zamieszkujących tereny wydobywcze poprzez emisje hałasu, osuszanie ziem, oraz obniżanie poziomu wód w studniach i zniszczenie krajobrazu.

Źródło: Greenpeace
4.8/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments