Inditex Group i Zara. Koncern odzieżowy oskarżony o niewolniczą pracę
Koncern odzieżowy Inditex Group, do którego należy Zara, został oskarżony przez brazylijską prokuraturę o korzystanie z pracy niewolniczej. Koncernowi zostały postawione łącznie 52 zarzuty – podaje „Rzeczpospolita”.
Oskarżenie dotyczy złych warunków pracy i zbyt niskich pensji, jakie były wypłacane przez brazylijskiego dostawcę. Oprócz tego policja uwolniła z fabryki w Sao Paulo 15 robotników. Wszyscy przebywali tam nielegalnie.
Jak podaje „Rzeczpospolita” robotnicy pracowali po 16-18 godzin, od poniedziałku do soboty w fatalnych warunkach, bez toalet i ciepłej wody. Za każdy uszyty t-shirt czy bluzkę otrzymywali od 7 do 12 centów (czyli ok. 20 – 40 groszy).
Jest to pierwsze oskarżenie wobec hiszpańskiego koncernu. Jednak kierownictwo nie poczuwa się do winy, a całą odpowiedzialnością obarcza brazylijskiego dostawcę. Koncern zamierza wypłacić rekompensatę pracownikom oraz zwiększyć nadzór.
Wiele dużych koncernów, ze względu na wizerunek, zrezygnowało ze współpracy z dostawcami wyzyskującymi pracowników. Jednak niektórzy ekonomiści uważają, że tzw. „sweat-shopy” (z ang. sweat – pot) mają zalety – gwarantują najbiedniejszym dochody, na które nie mogliby liczyć.