Klony zainaugurowały Ósme Święto Drzewa
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Klony zainaugurowały Ósme Święto Drzewa

Klony zainaugurowały Ósme Święto Drzewa

Klon zwyczajny
Fot. Martin Bobka, CC

Alicja Kapuścińska wraz z córką, aktorka Julia Pietrucha, laureaci i partnerzy programu „Święto Drzewa”, wiceprezydent m.st. Warszawy Andrzej Jakubiak i Klub Gaja wspólnie zasadzili drzewa na Polu Mokotowskim w stolicy. Trzy klony stanęły obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego, a żona pisarza zapewniła, że byłby on zadowolony z kolejnych drzew przy ulubionej trasie codziennych spacerów.

Przed sadzeniem odbyła się konferencja prasowa oraz uroczystość wręczenia nagród „Czarodziejskiego Drzewa” i „Pegaza” autorom i uczestnikom najciekawszych realizacji programu edukacji ekologicznej „Święto Drzewa”. Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że głównym celem rozwijanej od ośmiu lat inicjatywy jest pogłębianie społecznej świadomości o zależności pomiędzy życiem człowieka, a przyrodą.

Szef Klubu Gaja podkreślał także, że rozmiary akcji sadzenia w ramach „Święta Drzewa” podawane w liczbach nie są najważniejsze, ponieważ przewyższa je wartość nie do oszacowania – rosnąca świadomość ekologiczna, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie społeczne, którym cechują się wszyscy uczestnicy i koordynatorzy święta organizujący je w całej Polsce.

W 7. edycji przesłanie programu trafiło do ponad 40 tys. osób, a drzew zasadzono blisko 79 tysięcy. Realizacje nagrodzone „Czarodziejskim Drzewem” pokazują jak bardzo różnią się podejmowane inicjatywy, od ogromnego pikniku dla pracowników poprzez m.in. sadzenie drzew w pasie drogowym, objęcie opieką konserwatorską drzew – pomników przyrody, kameralne spotkanie pod Drzewkiem Szczęścia i leśnym koncertem na trąbkę. Największą liczbę drzew – 16 tys. –  posadzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim.

Program „Święto Drzewa” Klubu Gaja to także zbiórki makulatury pod hasłem „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.  W roku szkolnym 2009/10 przyniosły one w sumie 377 ton makulatury. Dochód ze sprzedaży surowca przekazywany Klubowi Gaja wykorzystywane jest na zorganizowanie domu adopcyjnego i opieki dla wymagających tego, wykupywanych przez Klub Gaja, koni.

Źródło: Klub Gaja

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments