Ministerstwo Środowiska zatwierdziło plany dla Puszczy Białowieskiej
Pozyskanie drewna zostanie utrzymane na zmniejszonym, minimalnym poziomie 47 tys. m³ na rok. Dodatkowo, pod pełną ochroną pozostają wszystkie drzewa, których wiek przekracza 100 lat. Minister Środowiska zatwierdził plany urządzenia lasu dla nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka.
– To strategiczny dokument dla wieloletniej ochrony Puszczy Białowieskiej na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe, który gwarantuje wzmocnienie ochrony tego unikalnego terenu – podkreśla Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody.
Plany będą obowiązywały w latach 2012 – 2021. Na ich podstawie przez kolejne 10 lat Lasy Państwowe będą realizować wszelkie działania na terenie Puszczy Białowieskiej. Zgodnie z decyzją ministra środowiska, plany te potwierdzają, że pozyskanie drewna zostanie utrzymane na zmniejszonym, minimalnym poziomie 47 tys. m³ na rok. Dodatkowo, pod pełną ochroną pozostają wszystkie drzewa, których wiek przekracza 100 lat.
Plany urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej zapewniają właściwą ochronę siedlisk, gatunków i procesów przyrodniczych. Ich przygotowanie wymagało szczególnej dbałości o ochronę zasobów i charakteru puszczańskiego tego obszaru – podkreślał minister Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody zatwierdzając w imieniu ministra środowiska dokumenty.
Obowiązek sporządzenia takiego planu przez nadleśnictwa wynika z zapisów art. 7 ust. 1 ustawy o lasach. Plan zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Na potrzeby dokumentacji wykonano inwentaryzację przyrodniczo-leśną i zidentyfikowano obszary szczególnie chronione. Na tej podstawie zaplanowane zostały zabiegi pielęgnacyjno-ochronne, które zapewniają zachowanie trwałości tego cennego ekosystemu. Lasy na siedliskach silnie uwilgotnionych oraz drzewostany 100-letnie i starsze zostały wyłączone z cięć odnowieniowych.
Zatwierdzona planami urządzenia lasu wielkość pozyskania drewna w nadleśnictwach: Białowieża, Browsk, Hajnówka jest kontynuacją wcześniej podjętych działań Ministra Środowiska zmierzających do ograniczenia działań gospodarczych w Puszczy Białowieskiej. Plany urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej są spójne z projektem planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Zapewniają właściwą ochronę siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których utworzono obszar Natura 2000.
Zatwierdzone plany są elementem realizacji resortowego projektu na rzecz ochrony i rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej „Trzymaj z Puszczą!”. W samej Puszczy, we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym, powstanie nowoczesne centrum tworzenia i realizacji wieloletnich programów dla rozwoju Puszczy i dla jej mieszkańców. Jego zadaniem będzie określenie konkretnych potrzeb mieszkańców i instytucji, na tej podstawie opracowywanie projektów i pozyskiwanie środków na ich realizację. Działanie centrum będzie skoordynowane z inwestycjami finansowanymi i uruchamianymi w regionie Puszczy Białowieskiej przez Lasy Państwowe, włączone we wspólne resortowe działania na rzecz Puszczy. Wartość działań na terenie gmin Puszczy Białowieskiej opiewa na ponad 17 mln złotych. Obejmują one m.in. modernizację dróg, budowę ścieżek edukacyjnych i infrastruktury turystycznej, np. takiej jak wieże obserwacyjne – w sumie to kilkanaście różnych działań dla Puszczy i mieszkańców.
Z planami można zapoznać się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowy w Białymstoku.