Okres ochronny ptaków. Kiedy można wycinać drzewa? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Okres ochronny ptaków. Kiedy można wycinać drzewa?

Okres ochronny ptaków. Kiedy można wycinać drzewa?

Od 1 marca do 15 października obowiązuje okres lęgowy ptaków. To piękny czas, kiedy ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, także drzew. Niestety mimo okresu ochronnego dla ptasich lęgów, nadal niszczone są gniazda, a drzewa wycinane.

okres lęgowy ptaków - gniazdo gawronów, wycinka drzew

Fot. LFRabanedo/Shutterstock

Ostatnio w mediach jest głośno o sprawie płoszenia gawronów i strząsaniu ich gniazd w parku Chopina w Świebodzinie.

„Przywracamy Park Chopina Mieszkańcom. Rozpoczynamy działania polegające na usuwaniu ptasich gniazd oraz płoszeniu młodych osobników w miejscach lęgowych metodami sokolniczymi. Na podjęte działania otrzymaliśmy zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W marcu odbędzie się akcja strząsania gniazd, a w kwietniu swoją pracę rozpocznie sokolnik. Uważamy, że podjęte przez nas prace przywrócą komfort życia naszym mieszkańcom, a także umożliwią swobodne korzystanie z miejskiej przestrzeni.”- Pomysł poparła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.” – ogłosił w czwartek, 29 lutego, Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina. Zgodę na takie działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.


Kontrowersyjna decyzja spotkała się z zdecydowaną krytyką ornitologów, przyrodników i internautów. Interwencję zapowiedział także wiceminister klimatu i środowiska. Mikołaj Dorożała we wpisie na portalu X poprosił burmistrza Świebodzina o niepodejmowanie pochopnych decyzji. Dostałem dziś informację o planowanym usuwaniu ptasich gniazd w parku Chopina w Świebodzinie. Właśnie piszę do @GSrodowiskaz prośbą o pilne zbadanie tej sprawy. Proszę Pana Burmistrza o nie podejmowanie pochopnych działań. Spotkajmy się i porozmawiam o szczegółach. Jestem pewien, że znajdziemy lepsze rozwiązanie.

Pomimo sprzeciwu w dniu 1 Marca zrzucono gniazda Gawronów z drzew w miejskim parku. Dalsze niszczenie lęgów ma następować w kolejnych miesiącach. Zdaniem przyrodników decyzje zapadły bez szerokich konsultacji z ekspertami Ornitologii czy organizacjami społecznymi.

Poczucie bezkarności takich działań, ewidentnie łamiących zapisy ustawy O ochronie zwierząt, jest porażające – przekonują przyrodnicy.

Mimo to głośna sprawa dotycząca gawronów i ,,ścinania” ich gniazd, nie jest i pewnie nie będzie jedyną. Ważne, by nie odwracać od takich działań wzroku, odważyć się i zareagować.

Okres lęgowy ptaków to piękny czas, czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra środowiska z dn. 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. Ten moment traktowany jest jako początek sezonu lęgowego ptaków. W związku z tym do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się więc także drzewa – zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zakaz dotyczy praktycznie wszystkich gatunków ptaków. Jedynym gatunkiem, którego miejsca gniazdowania nie są chronione przez cały czas, są gołębie miejskie. Ale kiedy w ich gniazdach pojawią się już pisklęta – gniazdo i jego okolica zaczynają być chronione prawem.

Ochrona dotyczy też drzew, na których swoje gniazdo lub siedlisko mają m.in. wiewiórka pospolita, nietoperze: nocek Bechsteina, borowiaczek i borowiec olbrzymi oraz owady: pachnica dębowa, kozioróg dębosz, średzinka, nadobnica alpejska (gatunek z Polskiej Czerwonej Księgi), zgniotek cynobrowy i szkarłatny oraz kozioróg bukowiec.

By wyciąć drzewo, które jest ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków – również na prywatnej posesji – wymagane jest specjalne pozwolenie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wyjątek stanowi konieczność przeprowadzenia wycinki z powodów bezpieczeństwa lub wówczas, gdy drzewo jest chore lub martwe.

Ekologia.pl (JSz)
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

SUKINSYNSTWO NASZEGO CIEMNOGRODU! PTAKI CHCĄ ŻYĆ!