Polscy rybacy złapią więcej śledzi i szprotów
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Polscy rybacy złapią więcej śledzi i szprotów

Polscy rybacy złapią więcej śledzi i szprotów

Polscy rybacy w 2013 roku złapią więcej śledzi i szprotów. Natomiast połowy dorszy spadną o 6 do 9 proc. Takie decyzje podjęli 22 października w Luksemburgu ministrowie ds. rybołówstwa Unii Europejskiej.

Zdaniem WWF, decyzje dotyczące kwot połowowych dla śledzia i szprota podjęte w oparciu o doradztwo naukowe, są dobrym rozwiązaniem.

„Pięć na siedem komercyjnie poławianych stad ryb w Bałtyku jest przełowionych. Podjęte przez ministrów decyzje mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji. Połowy na przyjętym poziomie pozwolą populacji szprota, wschodniego dorsza i zachodniego śledzia osiągnąć stabilny poziom już w 2013 roku.” – czytamy w komunikacie organizacji.


– Głównym celem podejmowanych przez ministrów ds. rybołówstwa decyzji powinno być odbudowanie populacji ryb do stabilnych liczebności, gwarantujących osiągnięcie maksymalnego zrównoważonego połowu do 2015 roku – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Aby tak się stało, konieczne jest przestrzeganie zaleceń naukowców opartych o najlepsze dostępne dane oraz włączenie wszystkich stron w proces decyzyjny. W tym roku ministrowie stanęli na wysokości zadania. Rozczarowują jedynie decyzje dotyczące łososia bałtyckiego.– dodał.

Ministrowie ds. rybołówstwa podjęli decyzję o niewielkim obniżeniu połowów łososia w 2013 roku. Tymczasem WWF postulował, by w celu odbudowy populacji, kwoty na łososia obniżyć o ponad połowę.

– Populacja łososia bałtyckiego jest zagrożona – alarmuje Prędki. Jego zdaniem, w celu odbudowania populacji łososia konieczne jest jak najszybsze przyjęcie i wdrożenie planu zarządzania tym gatunkiem. – Jak pokazuje przykład dorsza, wieloletni plan zarządzania pozwala na odbudowę populacji z korzyścią dla rybaków, konsumentów i środowiska. – powiedział.

Decyzje dotyczące kwot połowowych zbiegły się w czasie z dyskusją nad ostatecznym kształtem zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej, która określi sposób zarządzania dla europejskiego rybołówstwa. Od tego zależy, czy w kolejnej dekadzie będziemy mogli cieszyć się śledziem, szprotem i dorszem na naszych talerzach.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. WWF Polska;
4.6/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments