Raport IPCC – migracja ludzi i konflikty zbrojne
Negatywne efekty zmian klimatycznych dotykają już rolnictwo i powodują nie tylko migrację zwierząt i roślin, ale w coraz większym stopniu także migracje ludzi. Mogą też przyczyniać się do nasilenia istniejących i tworzenia się nowych konfliktów zbrojnych – ostrzega Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Naukowcy pracujący w ramach drugiej grupy roboczej piątego już raportu IPCC zajmowali się wpływem globalnego ocieplenia na ludzkość i środowisko naturalne. Wynikiem ich pracy jest najnowszy dokument upubliczniony w Jokohamie w Japonii, z którego wynika, że wpływ globalnego ocieplenia na społeczności lokalne, gospodarkę i środowisko naturalne dotyczy już niemal wszystkich stref klimatycznych.
Z jakimi konsekwencjami wiąże się globalne ocieplenie? Według naukowców z IPCC skutkiem może być m. in. migracja roślin i zwierząt, a w niedalekiej przyszłości także ludzi, którzy będą przemieszczać się w poszukiwaniu jedzenia, wody i lepszych warunków do życia.
Z powodu fal upałów, powodzi, burz i pożarów wywołanych długotrwałymi okresami suszy najbardziej skutki odczują społeczeństwa biedne. A kraje wyspiarskie ucierpią również z powodu wzrostu średniego poziomu mórz – wynika z opracowania.
Raport IPCC pokazuje też jasno, iż zmiany klimatu będą oznaczać też zwiększone ryzyko konfliktów międzyludzkich, w tym wojen.
Co można zrobić, by zmniejszyć negatywne skutki zmian związane z globalnym ociepleniem? Zdaniem IPCC niezbędne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz skuteczne przekształcenie gospodarek w niskoemisyjne i zrównoważone. Naukowcy podkreślają, że wiele państw zaczęło już dostosowywać się do zmian wywołanych globalnym ociepleniem.
– Z częścią skutków zmian klimatu już i tak musimy się zmierzyć. Dlatego konieczne jest dostosowanie do nich praktyczni wszystkich obszarów naszego życia, a także sektorów gospodarki. Nie mamy innego wyjścia, jeśli chcemy ograniczyć straty – wyjaśnia Urszula Stefanowicz, Koordynator Koalicji Klimatycznej. Jej zdaniem największych zagrożeń być może się jeszcze uniknąć, ale pod warunkiem, że przestaniemy „podcinać gałąź, na której siedzimy” i zaczniemy poważnie podchodzić do ochrony klimatu.
Najpierw się musi ocieplać, a tu wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią, że się ochładza:
https://zmianysolarne.pl/wiadomosc/obserwowana-aktywnosc-sloneczna-moze-byc-najnizsza-setek-lat
https://astronomia.zagan.pl/news.php?readmore=946
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/113326,czy-erupcja-wulkanu-kelut-ochlodzi-klimat-i-zabierze-nam-lato
https://express-tv.pl/sensacja-w-egipcie-i-izraelu-spadl-snieg,artykul.html?material_id=52ab1bdacf18ade01713bead
https://wiadomosci.wp.pl/gid,16256046,gpage,3,img,16256146,kat,355,title,Sniezyce-w-Izraelu,galeria.html?ticaid=112790
https://pogoda.wp.pl/gid,16299707,kat,1035571,title,Zabojcza-zima-w-USA,galeria.html
https://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-usa-szaleje-zima-stulecia-najgorsza-sytuacja-na-wschodnim-wy,nId,1106136
https://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-usa-szaleje-zima-stulecia-najgorsza-sytuacja-na-wschodnim-wy,nId,1106136
https://ekurjerwarszawski.pl/edukacja/1992/niemieccy-naukowcy-przewiduja-gwaltowne-oziebienie-klimatu.html