Warroza choroba pszczół. Jak walczyć z warrozą. Sposoby na warrozę
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Roztocz Varroa destructor – to zabija polskie pszczoły

Roztocz Varroa destructor – to zabija polskie pszczoły

Roztocz Varroa destructor. Źródło: United States Department of Agriculture.
Roztocz Varroa destructor. Źródło: United States Department of Agriculture.

Co zdziesiątkowało polskie pszczoły? Malutki pajęczak, który wywołuje popularną chorobę zwaną warrozą − powiedział PAP prof. Jerzy Wilde z katedry pszczelnictwa olsztyńskiego uniwersytetu.
Warroza to choroba wywołana przez drobne pajęczakiroztocza (Varroa destructor), które rozwijają się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół. Varroa destructor pasożytuje głównie na pszczole miodnej i pszczole wschodniej. Samice roztoczy żywią się hemolimfą zaatakowanych owadów. Dorosłe pszczoły porażone przez Varroa destructor stają się ospałe, mniej wydajne, tracą też zdolność do nawigacji podczas lotu. Roztocza zaburzają system odpornościowy pszczół, przez co nie mogą one bronić się przed infekcjami. Owady stają się słabe i giną, nadwyrężając kondycję pszczelej rodziny.

Ten azjatycki roztocz rozprzestrzenił się na całym świece za sprawą masowego handlu. W Polsce po raz pierwszy Varroa został zdiagnozowany w 1981 r. w okolicach Kraœnika.

Varroa destructor, By Gilles San Martin from Namur, Belgium [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

By Gilles San Martin from Namur, Belgium [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Z powodu tego mikroskopijnego roztocza padło wiele pszczelich rodzin. „Mamy sygnały, że w liczących ponad 100, czy 200 rodzin pasiekach padło więcej niż połowa rodzin. Zdarzyło się to nawet bardzo doświadczonym pszczelarzom, którzy zajmują się pszczelarstwem 30 czy 40 lat” – powiedział PAP prof. Wilde. Wielu pszczelarzy musi teraz osiedlać w ulach nowe pszczele rodziny.

Jak walczyć z warrozą? Przede wszystkim należy stosować odpowiednie leki. Amitraza, perytroidy, związki fosforoorganiczne, to substancje lipofilowe, które zwalczają warrozę, ale mogą zanieczyszczać produkty pszczele. Prof. Wilde zwraca uwagę, by leków nie podawać pszczelim rodzinom, które produkują miód przeznaczony do spożycia dla ludzi (by miód był wolny od leków). Najlepszy okres na kurację, to wczesna wiosna lub późna jesień. Drugą grupę stanowią preparaty mniej inwazyjne: kwasy organiczne (kwas mrówkowy, kwas szczawiowy oraz kwas mlekowy) tymol i olejki eteryczne.

Eksperci zwracają uwagę, że nie należy się skupiać na jednej metodzie. By walka z warrozą była efektywna, najlepiej łączyć metody i stosować leki naprzemiennie.

Ale z kondycją polskiego pszczelarstwa nie jest aż tak źle. Liczba osób, które zajmują się pszczelarstwem w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 10 tysięcy.„Pszczoły stały się trendy i to dobrze” – podsumował prof. Wilde.

Samica Varroa destructor pasożytująca na pszczole. By Gilles San Martin from Namur, Belgium [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Warroza dziesiątkuje polksie pszczoły. Źródło: By Stefan de Konink (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
Ekologia.pl

Źródło:

GRZEGORZ BORSUK, KATARZYNA CZERSKA, KRZYSZTOF OLSZEWSKI, ANETA STRACHECKA, JERZY PALEOLOG, JACEK CHOBOTOW, Aktualny stan wiedzy o Varroa destructor, 2012
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404781,prof-wilde-warroza-zdziesiatkowala-wiele-pasiek-powodem-lagodna-zima.html

4.9/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments