Rynek produktów mięsnych, sojowych i biopaliw zagraża Amazonii
Peruwiański rząd objął ochroną dodatkowe 600 tysięcy ha Puszczy Amazońskiej. Trzy nowe obszary chronione pokrywają najcenniejsze fragmenty puszczy, odpowiadające powierzchni Brunei. Nowe obszary chronione połączą cenne ostoje przyrody w Peru, Ekwadorze i Kolumbii – podkreśla organizacja ekologiczna WWF.
Lasy deszczowe Amazonii cieszą się największą różnorodnością biologiczną na świecie. Żyje tu ponad 10 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt, jakie występują na Ziemi. WWF szacuje, że w Amazonii średnio co 3 dni odkrywany jest nowy gatunek roślin i zwierząt. – Tylko w latach 1999-2009 odkryliśmy 1200 nowych gatunków, w tym blisko 650 gatunków roślin, 260 ryb, 220 płazów, 55 gadów, 40 ssaków i 15 ptaków – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.
Organizacja alarmuje, że co roku giną ogromne połacie lasów deszczowych. W samej Amazonii ubywa ok. 27 tysięcy km2 lasów rocznie – to tyle, co powierzchnia Belgii! Jedną z najważniejszych przyczyn wycinki lasów jest rozwijający się gwałtownie regionalny i światowy rynek produktów mięsnych, sojowych i biopaliw, który napędza popyt na ziemię. Szacuje się, że aż 80 proc. obszarów, z których wycięto drzewa, zajęły pastwiska dla bydła.
Zdaniem WWF wiele drzew wycina się nielegalnie. Rosnące zapotrzebowanie na drewno dodatkowo przyspiesza wylesianie. Jednym z głównych odbiorców drewna z lasów deszczowych jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii.
Wycięte nielegalnie drewno trafia do naszych domów w postaci egzotycznych mebli czy podłóg. – alarmuje WWF. Negatywny wpływ na lasy deszczowe Amazonii mają także niezrównoważony rozwój, szybki wzrost gospodarczy oraz coraz większe zapotrzebowanie na energię.
WWF chroni lasy deszczowe Amazonii od ponad 40 lat. Inicjatywa „Living Amazon” WWF polega na wypracowywaniu wszechstronnego podejścia do ochrony bogactwa przyrodniczego Amazonii we współpracy z władzami, organizacjami pozarządowymi i firmami. Celem tych działań jest stworzenie wspólnej wizji ochrony przyrody i rozwoju zrównoważonego pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym.
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.