Śmieciowa rewolucja zatwierdzona przez Radę Ministrów
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Śmieciowa rewolucja zatwierdzona przez Radę Ministrów

Śmieciowa rewolucja zatwierdzona przez Radę Ministrów

Fot. Wikipedia CC
Fot. Wikipedia CC

Koniec dzikich wysypisk w lasach i przy drogach. Początek segregacji odpadów! Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ustawa przekazująca gminom zarządzanie odpadami komunalnymi została przyjęta przez Radę Ministrów.

Ustawa zakłada przejęcie przez gminy zarządzania odpadami komunalnymi, a przez to uzdrowienie gospodarki odpadami w kraju. Jest krokiem w kierunku takich zmian w gospodarce odpadami, które w perspektywie następnych lat ułatwią nam osiąganie unijnych norm. To system, który obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i Węgrami.

Przyjęta przez rząd reforma przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ma na celu objęcie wszystkich mieszkańców systemem zbierania odpadów i zwiększenie poziomu recyclingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie.

Według projektu gmina przejmie obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych z mocy ustawy. Oznacza to, że gminy nie będą musiały już przeprowadzać referendum gminnego, którego wymóg w praktyce blokował przejęcie przez gminy zagospodarowania odpadów. Oznacza to także ustanowienie jednolitych zasad finansowania odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie całego kraju. Wdrożenie projektu pozwoli skutecznie uporządkować gospodarkę odpadami komunalnymi i stworzyć szczelny i nowoczesny system gospodarowania odpadami.

W nowym systemie gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady (tak jak za wodę czy ścieki), a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług (odpowiednie zagospodarowywanie odpadów zgodne z prawem).

Mimo, że zmiany wprowadzane przez ustawę będą rewolucyjne dla gospodarki odpadami, mieszkańcy nie powinni odczuć większych różnic. Nadal będą uiszczać opłaty za odbiór śmieci, nie będą już jednak mieli obowiązku samodzielnego zawierania umów. W zamian będą tak jak za wodę czy ścieki uiszczać do gminy opłaty za śmieci. Dzięki jednej podstawowej stawce nikomu nie powinno „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu.

Przewidywane wejście w życie ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach to 2011 r.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dobra ustawa , skonczą się dzikie wysypiska tylko skąd Gminy wezmą pieniądze na sam start tylko komentarz nie kompetentny , dzisiaj Gminy nie zbierają za wodę i ścieki, zatwierdzają taryfy ale najczęściej gospodarkę wodno kanalizacyjną prowadzą Spółki miejskie.

Mam wątpliwości czy ta ustawa rozwiąże problem śmieci.
Być może się powtarzam(bo już o tym pisałam)segregacja śmieci w mojej gminie dotąd to czysty skandal(6 worków po180 l na rok-w tym 3 na komunalne i po jednym na szkło, plastiki i niebespieczne.(to w ramach opłaty c.8 zł miesięcznie bez względu czy się oddaje śmieci w danym miesiącu czy nie ) za każdy następny worek opłata ekstra nie mniejsza,dodatkowo za np.popiół z c.o. 1 zł za kg .Za odpady
wielkogabarytowe oczywiście znów ekstra opłaty.
Czy ktoś uwierzy w to,że ludzie nie pozbywają się niewygodnych śmieci w inny sposób.

Wow, cóż to za gmina?? Przecież wywóz odpadów wielkogabarytowych odbywa się dla mieszkańców za darmo. Tak „mówi”obecna ustawa „śmieciowa”.