Smog zabija więcej osób niż HIV i malaria razem
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Smog zabija więcej osób niż HIV i malaria razem

Smog zabija więcej osób niż HIV i malaria razem

3,3 mln – tyle osób na świecie umiera co roku z powodu smogu. W Polsce nie jest lepiej i z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 45 tys. osób rocznie. Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Według najnowszych szacunków, które zostały opublikowane na łamach czasopisma „Nature” w 2010 roku smog zabił prawie 3,3 mln ludzi na całym świecie. Najwięcej ofiar zanieczyszczonego powietrza jest w Chinach (1,36 mln). Na kolejnych miejscach znajdują się Indie, Pakistan i Bangladesz.


A jak jest w Polsce? Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W dużej mierze to efekt palenia w piecach węglem, drewnem i odpadami. Nie pozostaje to bez wpływu na stan zdrowia. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że rocznie ok. 45 tys. osób w Polsce umiera przedwcześnie właśnie z powodu zanieczyszczonego powietrza.

– Skala zanieczyszczeń w polskich miastach jest potężna. Z pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich sześć to miasta w Polsce. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków z wysokimi stężeniami cząstek stałych, benzoalfapirenu i tego, co pojawi się wraz z sezonem grzewczym. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę większość powierzchni Polski to miejsca, gdzie stężenie benzoalfapirenu przekracza dopuszczalne normy – mówi agencji Newseria Biznes dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert Wojskowego Instytutu Medycznego.

Jak zabija smog? Przyczyną około trzech czwartych zgonów są udary mózgu i zawały serca. Zanieczyszczenie powietrza zabija więcej osób niż HIV i malaria razem. – zaznaczył główny autor badań, Jos Lelieveld z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.nature.com/nature/journal/v525/n7569/full/nature15371.html;
4.8/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments