smog
Smog — zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Smog jest toksyczny i nienaturalny. Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke – dym i fog – mgła. W ostatnich latach odnotowujemy wzrost stężenia trujących substancji w powietrzu, którym oddychamy. Na tle Europy, Polska jest pod tym względem w najgorszej sytuacji. Stężenie trucizn w atmosferze znacznie przekracza u nas granice norm.
Jak powstaje smog i z czego się składa?
Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Te ostatnie to organiczne związki chemiczne, których główne źródła stanowią węgiel oraz ropa naftowa i jej pochodne (asfalt, koks, benzyna). Uwalniają się również w dymie tytoniowym i podczas spalania drewna. Grupa ta zdominowana jest przez bezno(a)piren oraz naftalen. Długotrwała styczność z nimi, oprócz zmian nowotworowych, może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz niewydolności nerek i wątroby, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na układ oddechowy. Niewątpliwie jednak najbardziej trującymi substancjami, obecnymi w smogu, są pyły zawieszone, które stanowią cząsteczki stałe, na tyle niewielkie, że mogą poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia. Obecnie najwięcej udziału w smogu mają pyły PM 2,5 oraz PM 10.
Pył PM 2,5 zawiera cząstki stałe o bardzo niewielkiej średnicy – wynoszącej zaledwie do 2,5 mikrometra. Ze względu na swój rozmiar, po przedostaniu się do układu oddechowego, bardzo łatwo przemieszczają się one dalej, zatruwając krwioobieg. Pył PM 10 z kolei składa się z ziarenek o średnicy do 10 mikrometrów. Wielkość ta pozwala na przenikanie w głąb płuc.
Wymienione trucizny emitowane są do atmosfery i koncentrują w niej w różnym stężeniu, w zależności od zabudowy terenu, wilgotności powietrza i ukształtowania terenu. Tworzeniu się smogu sprzyjają na przykład położenie miasta w dolinie, duża wilgotność powietrza, zamglenie i brak wiatru. Największa koncentracja substancji toksycznych w powietrzu zachodzi oczywiście w zurbanizowanych ośrodkach miejskich i aglomeracjach. Wymienione wyżej substancje toksyczne przedostają się do powietrza głównie w wyniku indywidualnego ogrzewania gospodarstw domowych. Ogrzewanie domów za pomocą pieców spalających i przy użyciu koksu, węgla, ekogroszku, drewna, a nierzadko również odpadków i śmieci jest podstawową przyczyną emisji WWA oraz pyłów zawieszonych do atmosfery. Zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania domów (tak zwana „niska emisja”) stanowią największy udział procentowy (ponad 83%) stężenia PM 10 w powietrzu. Bardzo podobnie jest w przypadku wydzielania benzo(a)pirenu, który w największej ilości emitowany jest podczas indywidualnego ogrzewania budynków, a w dalszej kolejności przez pracę koksowni i transport drogowy.
Rodzaje smogu
Zjawisko smogu, ponieważ potęgowane jest przez niektóre warunki atmosferyczne, na przykład dużą wilgotność powietrza, nasila się lub słabnie w zależności od pory roku. Możemy mówić o smogu londyńskim, który występuje od listopada do stycznia i składa się głównie z tlenków: siarki, węgla i azotu wymieszanych z pyłami zawieszonymi i sadzą. Generalnie jednak, wysokie stężenie pyłów i węglowodorów aromatycznych utrzymuje się w powietrzu w ciągu całego sezonu grzewczego, aż do wiosny. W strefie klimatu umiarkowanego dodatkowo sprzyja temu zjawisku inwersja temperatur. W miesiącach letnich możemy mówić z kolei o smogu typu Los Angeles, zwanego także fotochemicznym. Jest on charakterystyczny dla stref zurbanizowanych klimatu subtropikalnego.
Wpływ smogu na zdrowie organizmów
Smog wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie wszystkich organizmów żywych. U człowieka nasila reakcje alergiczne, zwiększa ryzyko zachorowania na astmę i upośledza układ oddechowy. W wyniku przedostawania się pyłów zawieszonych w głąb organów, zagraża również układowi krążenia: przyczynia się do postępowania miażdżycy, zatruwa tętnice wieńcowe, powoduje destabilizację blaszek miażdżycowych, co w efekcie przybliża ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
Toksyny wnikające w układ oddechowy drażnią ponadto jego śluzówkę, prowadzą do powstania stanu zapalnego oraz powodują objawy podobne do zwykłego przeziębienia – kaszel, katar, podrażnienie gardła. Poza tym smog przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy, które również działają niekorzystnie na układ oddechowy człowieka, jak i na stan środowiska naturalnego.
Po przekroczeniu dopuszczalnych norm stężenia poszczególnych toksyn w powietrzu, mówimy o poziomie alarmowym. Przykładowo, dopuszczalne dobowe stężenie PM 10 wynosi 50 μg/m3, natomiast średnioroczne 40 μg/m3. Poziom alarmowy w przypadku tego pierwszego liczy się od stężenia 300 μg/m3.
Z oświadczenia polecam https://m.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY
Wiele ciekawych statystyk i informacji dot. smogu można znaleźć na blogu https://loveair.pl/oczyszczacz-powietrza-na-smog Szczególnie przerażające są statystyki pokazujące konsekwencje smogu :(
O konsekwencjach smogu, jego wpływu na zdrowie nasze, naszych dzieci nawet nie ma co dyskutować. Przerażające są liczby same w sobie. Dopero to obrazuje z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Warto zatem naprawdę zastanowić się czym palimy w swoich kotłach, dlaczego używamy takiego a nie innego paliwa. Czy zwracamy uwagę na certyfikaty? Czy tylko cena jest dla nas istotna. Dobra kupujemy bo tani! tak to wygląda w większości domów. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że czasem wystarczy dołożyć naprawdę niewiele i mieć porządny certyfikowany kocioł, który spełnia wszystkie normy ekologiczne… Wcześniej jakoś nie miałem o tym pojęcia. Jednak dobrze się rozejrzałem i kopiłem kocioł firmy Kostrzewa. Mogę mówić o nim w samych superlatywach. palę w nim oczywiście peletem, bo jest najczyściej, najwygodniej, ekologicznie co najważniejsze. Zajmuje mi mało miejsca w kotłowni, wiem, że wydałem pieniądze, ale na dlugie lata… Mój model to Mini bio Luxury. Polecam i zainteresowanym podsyłam link https://www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY
Hej jest akcja (wiem czym oddycham) prowadzone przez firmę zajmującą się ubezpieczaniem nieruchomości i dająca pożyczki na nieruchomości. Akcja polega na tym że firma Aviva chce założyć 100 filtrów które mają niwelować skutki SMOGU . Aby akcja doszła do skutku musimy tylko zagłosować na stronie (link poniżej) w którym miejscu polski mają być dane filtry i potwierdzić głos w e-mail’u. Ratujmy nasz kraj w którym jest największe stężenie SMOGU.
LINK: https://e-m2m.pl/5bd31911c2f05
Przy występowaniu problemu smogu nie zapominajmy o termoizolacji, ale tylko dobrym styropianem. Sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości zwłaszcza teraz gdy termoizolacja stała się jeszcze bardziej powszechna z uwagi na zanieczyszczenie powietrza
Designerskie maski antysmogowe dla dzieci SMOGA
Witajcie!
W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką smogu i innych aspektów szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.
Marcin,
Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska
https://goo.gl/AjvvF7
Odpowiedź bardzo rzeczowa. Tu jest to trochę bardziej rozwinięte, jeśli ktoś by szukał: https://smogster.pl/
nie polecam strony http://WWW.SMOGSTER.PL nie ze względu fałszywych wieści ale z błądu certyfikatu UWAGA STRONA MOZE WGRAC WIRUSA