CO2. Stężenie CO2 najwyższe w historii. Normy dotyczące CO2
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Stężenie CO2 w atmosferze najwyższe w historii

Stężenie CO2 w atmosferze najwyższe w historii

Poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie – ogłosili naukowcy z obserwatorium Mauna Loa.

Poziom koncentracji dwutlenku węgla stopniowo wzrasta od 200 lat, osiągając 280 ppm na początku rewolucji przemysłowej i 316 ppm w 1958, kiedy obserwatorium Mauna Loa rozpoczęło pomiary (wizualizacja tych pomiarów znana jest jako tzw. krzywa Keelinga). W roku 2012 średnie stężenie wynosiło 393,82 ppm. Średni roczny wzrost wyniósł w 2012 r. 2,66 ppm. Jest to pierwszy tak wysoki poziom koncentracji CO2 od około 4,5 miliona lat i drugi najszybszy przyrost stężenia CO2 w historii pomiarów (pierwszy w 1998).

Zdaniem ekologów przekroczenie tego krytycznego poziomu oznacza, że zahamowanie wzrostu średniej globalnej temperatury może być jeszcze trudniejsze, niż prognozowano do tej pory. „Bez odejścia od paliw kopalnych i głębokiej transformacji w kierunku czystej energii, katastrofalnych skutków zmian klimatu nie uda się powstrzymać” – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.

„Konieczność obniżenia emisji gazów cieplarnianych rysuje się teraz jeszcze wyraźniej, jako jedyna odpowiedź, na jaką możemy sobie pozwolić – mówi Monika Marks z WWF Polska. – Ostatnim razem, kiedy poziom koncentracji CO2 w atmosferze był tak wysoki, jak dziś, średnia temperatura na Ziemi była około 3-4 stopnie wyższa. A ostatnim razem, kiedy globalna temperatura była tak wysoka, poziom morza sięgał 40 metrów wyżej niż dzisiaj – dodaje.

Część naukowców uważa, że to człowiek jest odpowiedzialny za wzrastający poziom koncentracji CO2 w atmosferze. Ich zdaniem większość antropogenicznych emisji pochodzi z sektora energetycznego, przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych. Jeśli poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze będzie wzrastał, możemy spodziewać się że letnie temperatury, które dotychczas notowane były jako rekordowe, staną się przeciętne dla tej pory roku. Ekstremalne susze staną się normą. Nawałnice i powodzie będą coraz częstsze. – ostrzegają ekolodzy.

Jak temu zaradzić?  „Szybki zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii, wsparty znaczącym wzrostem efektywności energetycznej pomoże znacznie ograniczyć emisje CO2, a dzięki temu ustabilizować i ograniczyć koncentrację CO2 w atmosferze” – tłumaczy Marks.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najwięcej CO2 daje oddychanie tlenowców m. in. ludzi:), problemem jest spadek i powierzchni terenów zielonych-fotosynteza polega na wiązaniu atmosferycznego CO2 i oddawaniu O2, CO2 jest potrzebny roślinom i bakteriom fotosyntetyzującym do życia, dla ludzi i zwierząt jest obojętny.

UE nakłada limity przez co cała Europa płaci a takie Chiny, Indie i inne kraje mają gdzieś CO2 i spalają wszystko na potęgę

i NIE NA NA TO SIŁY???

pitolenie

Też tak myślę. Poza tym pierwszy raz słyszę o tym instytucie….

Jasne- Marks, Engels i Lenin.