To był rekordowo ciepły styczeń
Na całym świecie styczeń 2020 r., obok tego z 2016 r., był najcieplejszym odnotowanym dotychczas pierwszym miesiącem roku – wynika z najnowszych badań Copernicus Climate Change Service (C3S). W Europie temperatury zarejestrowane w styczniu 2020 były o 3,1°C wyższe niż w okresie referencyjnym i o 0,2°C wyższe niż w analogicznym miesiącu w 2007 r., co czyni go najcieplejszym styczniem odnotowanym dotychczas na starym kontynencie.
Naukowcy potwierdzili w środę, to co już podejrzewali zmagający się z pogodą europejscy hodowcy reniferów i rozczarowani narciarze: niezwykle ciepły styczeń pobił kolejny temperaturowy rekord.
Według Copernicus Climate Change Service ostatni miesiąc był najgorętszym styczniem w Europie w historii pomiarów meteorologiznych. Temperatury powierzchni były o 3,1 stopnia Celsjusza wyższe niż przeciętnie i były o 0,2 stopnia Celsjusza wyższe niż w dotychczasowym, rekordowym styczniu w 2007 roku.
Szczególnie „ciepło” było w północno-wschodniej Europie – niektóre obszary od Norwegii po Rosję były o ponad 6 stopni powyżej średniej ze stycznia 1981-2010.
Ostatnie analizy wskazują, że nie chodzi o pojedynczy miesiąc, ale o ogólnoświatowy trend. W ubiegłym miesiącu agencja podała, że rok 2019 był drugim najcieplejszym roku w historii pomiarów.
Program ds. zmian klimatu Copernicus (C3S) systematycznie publikuje comiesięczne raporty klimatyczne informujące o globalnych zmianach w temperaturze powietrza, na powierzchni pokrywy lodowej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie badania oparte są na komputerowych analizach wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
- https://climate.copernicus.eu/climate-bulletins; 2020-02-06;