Źródło: „Public transport holds key for clean cities, says study”, BBC news (https://www.bbc.com/news/science-environment-29207644)
Transport miejski, to klucz do walki ze zmianami klimatu
Zrównoważony transport miejski, który zachęci ludzi do porzucenia samochodów na rzecz metra, tramwaju czy roweru, to prosty i ekonomicznie opłacalny sposób na walkę ze zmianami klimatu – wynika z najnowszego raportu.
22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia w wielu miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Trójmieście, Łodzi i Krakowie będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską. Dlaczego warto zostawić samochód w garażu?
Popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w miejskim transporcie pozwoli zmniejszyć emisje o ponad połowę do roku 2050 i pozwoli zaoszczędzić 100 miliardów dolarów rocznie. – przekonują badacze z University of California i z Institute for Transportation and Development Policy (ITDP).
Współautor badania Michael Replogle z Institute for Transportation and Development Policy (ITDP), przekonuje, że najprostszą, ale często pomijaną drogą do ograniczania emisji zanieczyszczeń do powietrza jest danie ludziom lepszego dostępu do alternatywnych sposobów przemieszczania się z punktu A do punktu B.
„Transport i rosnąca liczba samochodów na drogach, to najszybciej rozwijające się źródło emisji dwutlenku węgla na świecie” – mówi Replogle. „Podczas gdy każda dziedzina gospodarki musi stać się bardziej ekologiczna, to oczyszczanie miast z korków jest najmniej bolesną i najbardziej efektywną metodą walki ze zmianami klimatu.” – dodaje.
Jakie rozwiązania proponują autorzy raportu? Rozwój systemu transportu miejskiego i zachęcanie mieszkańców do przemieszczania się po mieście na rowerach lub pieszo, ograniczenie środków na budowę nowych dróg i parkingów – to zdaniem naukowców powinno skutecznie zniechęcić do korzystania z samochodów i ograniczyć emisje zanieczyszczeń do powietrza.
Autorzy opracowania przekonują, że jeżeli nie zostaną te zmiany wprowadzone, to emisja zanieczyszczeń miejskich do powietrza do 2050 roku podwoi się w porównaniu z bazowym rokiem 2010.
„W porównaniu do innowacji energetycznych, które wymagają ogromnych nakładów finansowych, inwestycje w transport publiczny są łatwiejsze i prostsze, a przy tym poprawiają jakość życia mieszkańców dużych miast, sprawiając, że ulice są bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów” – przekonuje Michael Replogle.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych miasta się rozrastają. Obecnie 54 proc. światowej populacji żyje w miastach, a do 2050 roku odsetek ten wzrośnie do 66 proc. Dlatego – zdaniem badaczy – ważne jest, by poprawić jakość życia w dużych metropoliach. A to właśnie samochody są główną przyczyną pogarszania się jakości życia w miastach (zanieczyszczone powietrze, hałas, stres). Liczba samochodów ciągle rośnie – wraz z nią pojawia się problem otyłości, wzrasta liczba zachorowań na raka, coraz więcej ludzi cierpi na nerwicę i alergię.