Z nowym rokiem więcej zapłacimy za plastikowe opakowania | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Świat Z nowym rokiem więcej zapłacimy za plastikowe opakowania

Z nowym rokiem więcej zapłacimy za plastikowe opakowania

Wchodzą w życie opłaty za plastik. Od 1 stycznia 2024 roku do jednorazowych plastikowych opakowań w sieci fast food lub budce gastronomicznej będą doliczane opłaty. Ile wyniosą?

W przypadku plastikowych kubków, w tym ich pokrywek i wieczek, taka opłata wyniesie 20 groszy od sztuki

W przypadku plastikowych kubków, w tym ich pokrywek i wieczek, taka opłata wyniesie 20 groszy od sztukiFot. progressman/Shutterstock

Od 1 stycznia do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 groszy, a w przypadku pojemników na żywność 25 groszy. Stawki mogą wzrosnąć w kolejnych latach, bowiem nie przedstawiono oficjalnego harmonogramu opłat, ani wzrostu tego podatku.

Kogo dotyczy ten podatek? „Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach” – możemy przeczytać w rozporządzeniu, które weszło w życie z dniem stycznia br. 

Właściciele firm będą będą też zobowiązani do odpowiedniego recyklingu. Podatek wpłynie głównie na konsumentów, ponieważ przełoży się na podniesienie cen ogółem, z racji tego, że zmiany dotyczą całego procesu rozporządzania odpadamitworzyw sztucznych.

Dodatkowo właściciele firm mają wycofać z użytku takie towary jak plastikowe słomki, sztućce, patyczki higieniczne, talerze i pojemniki na żywność. Obowiązkiem przedsiębiorcy będzie także informowanie swoich konsumentów o szkodliwym wpływie produktów jednorazowych na środowisko.

Z czego wynika ta opłata?

Wprowadzenie dodatkowych opłat jest dostosowaniem polskiego prawa do unijnej dyrektywy. Ogłoszona w 2019 r. „dyrektywa plastikowa” ma wpłynąć na ograniczenie zużycia plastiku w krajach Unii Europejskiej i promowanie alternatyw wielokrotnego użytku.

Ekologia.pl (JSz)
4.6/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Czemu my mamy za to płacić? Firmy i tak zarabiają krocie