Od kiedy nie można wyciąć drzewa? Wycinka drzew, a okres lęgowy ptaków
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zaczyna się okres lęgowy ptaków. Czy to powstrzyma wycinkę drzew?

Zaczyna się okres lęgowy ptaków. Czy to powstrzyma wycinkę drzew?

pixabay.com
pixabay.com

Z dniem 1 marca zaczął się okres lęgowy ptaków i wycinanie drzew w większości przypadków jest niezgodne z prawem. Zakazane jest także „niszczenie siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania”. Nawet na własnej posesji! Na wycięcie drzewa z gniazdami chronionych gatunków trzeba mieć zgodę regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.
Zgodnie z Rozporządzeniem ministra środowiska z dn. 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. Ten moment traktowany jest jako początek sezonu lęgowego ptaków. W związku z tym do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się więc także drzewa – zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zakaz dotyczy praktycznie wszystkich gatunków ptaków. Jedynym gatunkiem, którego miejsca gniazdowania nie są chronione przez cały czas, są gołębie miejskie. Ale kiedy w ich gniazdach pojawią się już pisklęta – gniazdo i jego okolica zaczynają być chronione prawem.

Ochrona dotyczy też drzew, na których swoje gniazdo lub siedlisko mają m.in. wiewiórka pospolita, nietoperze: nocek Bechsteina, borowiaczek i borowiec olbrzymi oraz owady: pachnica dębowa, kozioróg dębosz, średzinka, nadobnica alpejska (gatunek z Polskiej Czerwonej Księgi), zgniotek cynobrowy i szkarłatny oraz kozioróg bukowiec.

By wyciąć drzewo, które jest ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków – również na prywatnej posesji – wymagane jest specjalne pozwolenie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wyjątek stanowi konieczność przeprowadzenia wycinki z powodów bezpieczeństwa lub wówczas, gdy drzewo jest chore lub martwe.

Co się stanie jeżeli właściciel prywatnej posesji wytnie jednak drzewo, na którym znajduje się ptasie gniazdo, bez odpowiedniego zezwolenia?  Wtedy taka osoba popełnia wykroczenie zagrożone grzywną do 5 tys. zł oraz aresztem. Karę nakłada sąd na wniosek regionalnej dyrekcji.

4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Jaki kraj takie prawo !!! Jesteś wlaścicielem ,płacisz za to podatki ale musisz mieć zgodę z kilku miejsc by usunąć durne drzewo.W lasach wycinki na okrągło i nikt tego nie komentuje.

jest koniec marca, a w lasach wycinka trwa w najlepsze i nikt nie przejmuje się ptakami czy wiewiórkami. Takie mamy gowniane prawo .
Zniszczyc co sie da i ile sie da dla wasnych korzysci.

A co z ochroną ptaków gniazdujących na ziemi? Praktycznie NIC

Przez gówniane ptaki człowiek nie może wyciąć drzewa , bo jakiś idiota tak wymyślił .

A ja powiem więcej -nie można kogoś wymazać z historii, bo jakiś „idiota” tak wymyślił

Zimą jak uzyskasz zezwolenie tnij do woli. W czym problem?

Przez gównianych ludzi, którzy się obok pobuduja człowiek musi przez lata znosić niepotrzebne towarzystwo

Ale jesteś ograniczony, w przyrodzie musi być równowaga a zafajdany to jes człowiek, bo niszczy całe eco

W którym miejscu w rozporządzeniu jest mowa o tym, że okres lęgowy trwa od 1 marca do 15 października bo nie znalazłem tego. Jest mowa tylko o dopuszczeniu usuwania gniazd z budek w tym okresie oraz z budynków i terenów zieleni jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa bądź sanitarne.
Czy mogę prosić o podanie konkretnego paragrafu w rozporządzeniu? albo innego przepisu który to precyzuje.

NIE.

A jeśli na owym drzewie nie ma gniazda to mogę wyciąć?

Jak powyrzerzej stu lat niemorzna wycinac bo to zabytek

Wg przepisów, po sprawdzeniu czy nie ma gniazda, można wyciąć.