Rolnictwo ekologiczne. Rolnik roku 2014
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Znamy już Rolnika, a raczej Rolników 2014 roku.

Znamy już Rolnika, a raczej Rolników 2014 roku.

Zwycięska para z Łotwy została wysoko oceniona za wprowadzenie rozwiązań, które ograniczają spływ związków azotu i fosforu do Bałtyku, odpowiadających za proces eutrofizacji © Aija Krodere
Zwycięska para z Łotwy została wysoko oceniona za wprowadzenie rozwiązań, które ograniczają spływ związków azotu i fosforu do Bałtyku, odpowiadających za proces eutrofizacji © Aija Krodere

Łotewskie małżeństwo, Juris Cīrulis i Vija Cīrule, zwyciężyło w prestiżowym konkursie „Baltic Farmers Award”. Zwycięska para została doceniona za wprowadzenie rozwiązań, które ograniczają spływ związków azotu i fosforu do Bałtyku, odpowiadających za proces jego eutrofizacji.

W Warszawie, w finale, spotkali się laureaci krajowi konkursu ze wszystkich dziewięciu nadbałtyckich państw. Na podstawie decyzji międzynarodowego jury, z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych i ekologicznych, tegoroczna nagroda główna trafiła do Jurisa Cīrulisa i Vija Cīrule i ich gospodarstwa. Zwycięzcy są przekonani, że obowiązkiem rolnika jest dbałość o naturę. Od stanu środowiska zależy jakość produkcji rolnej, a ochrona Morza Bałtyckiego zwyczajnie się opłaca.

Zwycięska para z Łotwy została wysoko oceniona za wprowadzenie rozwiązań, które ograniczają spływ związków azotu i fosforu do Bałtyku, odpowiadających za proces eutrofizacji Bałtyku. Na ziemi tegorocznych laureatów konkursu zostały odtworzone obszary wodno-błotne, powstały specjalne sadzawki i strefy buforowe, które zatrzymują azotany i fosforany pochodzące z nawozów i hodowli zwierząt. Co więcej wykorzystują odpady po produkcji rolnej do pozyskiwania energii we własnej biogazowni. Przez ponad 20 lat udało im się stworzyć wzorcowe gospodarstwo rolne. Zdaniem nagrodzonych ważne jest tez korzystanie z najnowszych technologii, które umożliwiają optymalizację produkcji.

− Tegoroczni zwycięzcy naprawiają to, co zepsuł wcześniej człowiek – tłumaczy Marta Kalinowska z WWF Polska. – W XIX wieku przez kraje basenu Morza Bałtyckiego przetoczyła się fala melioracji i osuszania obszarów wodno-błotnych, przy jednoczesnym wzroście zużycia nawozów oraz zwiększenia produkcji rolniczej. W rezultacie środowisko utraciło naturalną formę obrony przed eutrofizacją, jaką stanowiły obszary podmokłe. Pełniły one rolę filtra zatrzymującego spływ azotanów i fosforanów do rzek, a następnie do Bałtyku.

Wśród wyróżnionych zgłoszeń znalazły się również dwa inne gospodarstwa. Pierwszym z nich jest gospodarstwo ekologiczne Iwony i Janusza Ślicznych ze wsi Biadacz-Kamienisko w województwie opolskim. Równie dobre zgłoszenie, wyróżnione przez WWF, pochodziło z okolic Połczyna Zdroju, z miejscowości Ostre Bardo. Krystyna i Andrzej Hapka prowadzą gospodarstwo oparte na hodowli zwierząt. Dzięki stosowanym zabiegom na obszarze należącym do Państwa Hapka zwiększyły obszar swojego występowania cenne gatunki roślin. Wzrosła też zawartość azotu organicznego w glebie poprzez stosowanie wsiewek roślin motylkowych w zbożach.

4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Gratulujemy:)