Ta epicka migracja wieloryba zadziwiła nawet naukowców - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ta epicka migracja wieloryba zadziwiła nawet naukowców

Ta epicka migracja wieloryba zadziwiła nawet naukowców

Naukowcy odnotowali jedną z najbardziej zdumiewających podróży w świecie zwierząt. Dorosły humbak pokonał aż 13 000 kilometrów, przemierzając niemal jedną trzecią globu między dwoma miejscami rozrodczymi. To rekord w historii badań nad tym gatunkiem!

migracja wieloryba

fot. wirestock/envato

Wieloryby podejmują jedną z najdłuższych migracji w celu rozmnażania się w porównaniu do wszystkich innych ssaków, ponieważ strefy rozrodcze niektórych gatunków rozciągają się na kilka długości geograficznych. Chociaż wiadomo, że niektóre trasy migracji wielorybów przekraczają 8000 km między żerowiskami a lęgowiskami, tak dalekie przemieszczanie się między długościami geograficznymi jest „nietypowe”, twierdzą naukowcy.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Royal Society Open Science naukowcy prześledzili najdłuższą znaną odległość około 13 000 km, jaką pokonał humbak między dwoma miejscami rozrodczymi – pokonując prawie jedną trzecią globu.

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, gdy wieloryba zauważono na wschodnim Pacyfiku w Zatoce Tribugá, u wybrzeży Kolumbii. Po dziewięciu latach ten sam humbak został sfotografowany w Kanale Zanzibarskim na Oceanie Indyjskim, w pobliżu wybrzeży Afryki. To pierwszy udokumentowany przypadek, gdy humbak zmienił tereny lęgowe między Oceanem Spokojnym a Indyjskim.

Dlaczego tak daleko? Według naukowców migracja ta może być odpowiedzią na zmieniający się klimat i warunki środowiskowe, które wpływają na źródła pożywienia i strategie godowe. To dowód na to, że humbaki zaczynają eksplorować nowe obszary, oddalając się od tradycyjnych tras migracyjnych.

W ciągu ostatnich lat zespoły naukowców śledziły humbaki w okresie lęgowym zarówno w Kolumbii, jak i na Zanzibarze. Zbierano dane o ich lokalizacji, zachowaniach, liczebności grup oraz śpiewach. Badania te dostarczyły nowych informacji o ewolucji migracji tych morskich gigantów. Największa niespodzianka? Ta odległość13 tys. km jest ponad dwa razy większa niż typowe trasy migracyjne humbaków, które wynoszą około 8000 km. Trasa humbaka-maratończyka wciąż pozostaje zagadką, ale jego niezwykła podróż z pewnością zapisze się w historii nauki.

 

Bibliografia
  1. Helen Briggs; "Whale makes epic migration, astonishing scientists "; https://www.bbc.com/news/articles/cp3zywxlqlxo; 11-12-2024;
5/5 - (1 vote)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments