Te biodegradowalne baterie możesz po prostu zakopać w glebie
Elektrośmieci to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się i toksycznych strumieni odpadów na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) w Singapurze opracowali częściowe rozwiązanie, tworząc biodegradowalne baterie, które po użyciu można zakopać w glebie.
Baterie są cienkie jak papier i wykonane z biodegradowalnego cynku. Zespół jest przekonany, że pewnego dnia mogą stać się przyjazną dla środowiska opcją zasilania smartfonów i przenośnych urządzeń elektronicznych.
Opracowane przez NTU Singapur baterie cynkowe składają się z elektrod (przez które prąd elektryczny wychodzi lub wchodzi do baterii) nadrukowanych sitodrukiem po obu stronach kawałka papieru celulozowego wzmocnionego hydrożelem.
Gdy bateria się wyczerpie, użytkownik musi ją jedynie zakopać w ziemi. Po miesiącu bateria całkowicie się rozłoży.
Jak dotąd zespół wykazał, w jaki sposób bateria składająca się z małego kwadratu zadrukowanego papieru (4 cm na 4 cm), może zasilać mały wentylator elektryczny przez co najmniej 45 minut. Zginanie lub skręcanie akumulatora nie przerywało zasilania.
W innym eksperymencie z użyciem tej samej papierowej baterii naukowcy byli w stanie wykazać, że bateria nadal działa, nawet jeśli zostanie pocięta.
Naukowcy są przekonani, że ich cienka jak papier bateria może być dobrym rozwiązaniem dla elastycznej elektroniki, takiej jak składane smartfony lub czujniki biomedyczne do monitorowania stanu zdrowia.
„Tradycyjne baterie są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, a wybór odpowiedniego typu dla twojego urządzenia może być uciążliwym procesem” – mówi profesor Fan Hongjin, współautor badania. „Dzięki naszym badaniom pokazaliśmy prostszy i tańszy sposób wytwarzania baterii, opracowując jeden duży kawałek baterii, który można przyciąć do pożądanych kształtów i rozmiarów bez utraty wydajności. Te cechy sprawiają, że nasze papierowe baterie idealnie nadają się do integracji z elastycznymi urządzeniami elektronicznymi”.
„Uważamy, że opracowana przez nas bateria papierowa może potencjalnie pomóc w rozwiązaniu problemu odpadów elektronicznych. Biorąc pod uwagę, że nasza papierowa bateria jest nietoksyczna i nie wymaga aluminiowych ani plastikowych obudów.” – dodał adiunkt Lee Seok Woo z NTU School of Electrical and Electronic Engineering i współautor badania.
„Unikanie warstw opakowamań umożliwia również naszej baterii przechowywanie większej ilości energii, a tym samym mocy, w mniejszym systemie”.
- Nanyang Technological University; "Batteries of the future could be paper-thin and biodegradable"; ntu.edu.sg; 2021-12-23;








