Twoje okna zabijają ptaki – i nawet o tym nie wiesz! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Twoje okna zabijają ptaki – i nawet o tym nie wiesz!

Twoje okna zabijają ptaki – i nawet o tym nie wiesz!

Choć może się wydawać niegroźne, okno to jedno z największych zagrożeń, jakie człowiek stworzył dla ptaków. Przezroczyste i odbijające tafle szkła dezorientują ptaki – widzą niebo lub drzewa, więc lecą przed siebie. Zderzenia często kończą się śmiercią na miejscu lub obrażeniami, które prowadzą do zgonu z opóźnieniem.

Ile ptaków ginie w kolizji z szybami

Fot. akophotography/envato
Spis treści

Według badań w samych Stanach Zjednoczonych ginie od 1 do nawet 5 miliardów ptaków rocznie z powodu kolizji z szybami. To główna przyczyna śmiertelności ptaków z winy człowieka – i jeden z powodów, dla których populacja ptaków Ameryki Północnej spadła o 29% od 1970 roku.

Nie tylko wieżowce

Takie wypadki zdarzają się wszędzie – od biurowców po domki jednorodzinne. Na kampusie University of Mississippi, gdzie prowadzone są badania nad kolizjami ptaków z budynkami, zauważono, że nawet małe okna potrafią być zabójcze, jeśli znajdują się w odpowiednim (czy raczej – niewłaściwym) miejscu. Szczególnie niebezpieczne są przeszklone przejścia między budynkami i miejsca, gdzie szkło odbija roślinność.

Ptasi bohaterowie i ich ofiary

W badaniach zebrano dane o dziesiątkach śmiertelnych kolizji, a wśród ofiar znalazły się nie tylko drozdy, ale także kolorowe ptaki śpiewające: lasówki obrożne, trznadle, pstroszki, bursztynki. W jednym z badań znaleziono 72 martwe ptaki w ciągu 7 tygodni w czasie wiosennej migracji. To liczby z jednego kampusu – skalę problemu łatwo sobie wyobrazić.

Co możesz zrobić, żeby pomóc?

Dobra wiadomość jest taka, że możemy działać – i to bez dużych nakładów finansowych. Oto proste sposoby:

  • Folie, naklejki lub sznurki na szybach – tworzą wzory (np. linie co 5 cm), które ostrzegają ptaki.
  • Żaluzje zewnętrzne i osłony – rozbijają refleksy i zapobiegają odbiciom nieba lub drzew.
  • Wyłączanie świateł w nocy, szczególnie w sezonie migracyjnym.
  • Unikanie karmników i poideł blisko okien – minimalna odległość to 1,5 metra.

Co ważne – naklejki z sylwetkami drapieżników to za mało. Dekoracja musi pokrywać całą powierzchnię szyby, by była skuteczna.

W 2023 roku w Chicago centrum kongresowe McCormick Place zabiło niemal 1000 ptaków w jedną noc. Po zamontowaniu specjalnej folii punktowej, liczba kolizji spadła aż o 95%. Dowodzi to, że odpowiednio zaprojektowane budynki mogą być niemal całkowicie bezpieczne dla ptaków.

5/5 - (1 vote)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!