Ułatwienia w gospodarce odpadami i zakaz handlu produktami z fok
Podczas środowego posiedzenia, Rada Ministrów przyjęła trzy projekty przygotowane przez Ministerstwo Środowiska: projekt ustawy o odpadach i projekt zmian do ustawy o ochronie przyrody i ustawy Prawo Łowieckie.
Uporządkowanie przepisów o odpadach
Nowa ustawa o odpadach przede wszystkim dostosuje polskie prawo do najnowszych wymagań unijnych w gospodarce odpadami i uporządkuje polskie prawodawstwo w tym zakresie. Będzie zawierała przepisy dotyczące m.in. składowania odpadów, termicznego przekształcania odpadów, stosowania komunalnych osadów ściekowych. Zdaniem Ministerstwa Środowiska ustawa o odpadach ułatwi działanie przedsiębiorców na tym rynku. Po pierwsze wprowadza ona jeden termin na składanie wszystkich niezbędnych sprawozdań, które będzie można dostarczyć drogą elektroniczną. Zmniejszono też liczbę niezbędnych decyzji administracyjnych dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność związaną z odpadami.
Zakaz handlu produktami z fok
Polowania na foki stają się coraz poważniejszym problemem. Parlament Europejski i Rada UE postanowiły, że wszystkie kraje członkowskie nałożą sankcje za nielegalne wprowadzanie do obrotu produktów z fok. Zgodnie z nowymi przepisami wykroczeniem będzie umyślne naruszenie zakazów dot. wprowadzania do obrotu produktów z fok (tj. wbrew warunkom określonym w art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1007/2009 z 16 września 2009 r. w sprawie handlu produktami z fok). Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzanie do obrotu produktów z fok dozwolone będzie w przypadkach, gdy produkty te pochodzą z polowań prowadzonych tradycyjnie przez Eskimosów i inne społeczności autochtoniczne i przyczyniają się do ich utrzymania.
Zmiany w ochronie gatunkowej
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody doprecyzowuje jak i kto może wyrazić zgodę na odstępstwo od zakazów w stosunku do zwierząt gatunków chronionych, w tym do kormorana, czapli siwej i wydry. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem zwierzęta te chronione są na terenie całego kraju, ale na określonych warunkach Regionalny lub Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać indywidualne zezwolenie na odstępstwo od rygorów ochronnych. Projekt ustawy przewiduje możliwość wydania ogólnego odstępstwa od zakazów w stosunku do bobra europejskiego, kormorana czarnego oraz czapli siwej w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska na okres do 5 lat, m.in. ze względu na poważne szkody wyrządzane w gospodarstwach. Wówczas nie będzie konieczności uzyskiwania indywidualnych zezwoleń na odstępstwo od zakazów. Ponadto projekt ustawy określa warunki, jakie bieżąca gospodarka leśna i rybacka powinny spełniać, aby uwzględnione zostały wymogi ochronne gatunków chronionych. Taka sytuacja będzie miała miejsce, w przypadku gdy plany urządzenia lasu zostaną poddane strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych, bądź gdy zostaną określone w rozporządzeniu wymagania dobrej praktyki leśnej oraz rybackiej.