WYDRA MORSKA. Ssak. Zwierzę - wydra morska, kałan, wydrozwierz
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Łasicowate Enhydra Wydra morska
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Wydra morska (Enhydra lutris)

Nazywana/y także: kałan, kałan morski, wydrozwierz
Wydra morska, Enhydra lutris sea otter
Spis treści

 

Wygląd

Długość ciała wydry morskiej osiąga 120 cm, ogon u tego gatunku, w porównaniu do innych wydr, jest stosunkowo krótki -do 35 cm, waga dochodzi do 45 kg. Tylne kończyny są, podobnie jak przednie krótkie, ale mocniejsze, z szerokimi stopami i palcami spiętymi błoną pławną aż po same końce. Futro stanowi skuteczną warstwę izolacyjną dzięki powietrzu utrzymującemu się między długimi włosami okrywowymi a gęstymi wełnistymi. Jest ono gęste i miękkie, o zabarwieniu ciemnobrązowym lub czarnym. Jedynie na głowie, gardle i piersiach futro ma kolor szary, bądź kremowy. Uszy są małe, a palce przednich kończyn zrośnięte.
 

Występowanie

Wydra morska zamieszkuje północne wybrzeża Oceanu Spokojnego. Jest to gatunek zagrożony w przeszłości w związku z licznymi polowaniami (wyjątkowo cenne futro), obecnie przez działania kłusowników, prześladowania ze strony rybaków i zanieczyszczenia wód ropą naftową. Od 1911 r wydra morska jest objęta ochroną, a także programem reintrodukcji.
 

Tryb życia

Wydra morska to gatunek prowadzący samotny tryb życia. Większość życia spędza w morzu, doskonale pływa i nurkuje, często pływa na grzbiecie. Noce również spędza na wodzie. Jest aktywny w dzień. Rzadko wychodzi na ląd, ale zdarza się, że odpoczywa na skalistych wybrzeżach w grupie osobników tej samej płci. Nigdy nie pojawia się w głębi lądu, natomiast może odpływać w głąb oceanu na odległość 180 km. 
 

Odżywianie

Pokarm wydry morskiej jest wyłącznie zwierzęcy i stanowią go jeżowce, ryby, mięczaki i skorupiaki. Wyciąga je z wody przednimi kończynami, po czym spożywa leżąc na wodzie na grzbiecie.
 

Rozmnażanie i rozwój

Kopulacja wydry morskiej odbywa się w wodzie. Po 8 -9 miesiącach ciąży rodzi się tylko jedno młode (następuje to zwykle co 2 lata), które jest w pełni rozwinięte, pokryte gęstym futrem, ma otwarte oczy i kompletne uzębienie. Młodym opiekuje się wyłącznie samica. Często trzyma je na brzuchu leżąc na grzbiecie na powierzchni wody. Uciekając przed drapieżnikami nurkuje z dzieckiem wczepionym w jej futro.

4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

według wikipedii-ta wydra jest zwana kapłanem morskim, a według filmiku z „jasnej strony (na jutubie)” pod tytułem „21 ciekawostek, o których na pewno wcześniej nie słyszałeś” ma „najgęstsze futro pośród ssaków”

Dzisiaj tj.04 czerwca 2019 widzieliśmy o godz 20;45 wydrę morska przy dzikiej plaży wejście nr 20 w Krynicy morskiej