Wieloryb powstrzymuje zmiany klimatu
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Wieloryb powstrzymuje zmiany klimatu

Wieloryb powstrzymuje zmiany klimatu

Wieloryby znaczą wiele dla klimatu – ich odchody przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach wokół Antarktydy – informuje „New Scientist”.

Fot. sxc.hu

Fot. sxc.hu

Jak wykazały badania Stephena Nicola z Australian Antarctic Division, dzięki obfitującym w żelazo wielorybim odchodom bujnie rozwija się pochłaniający dwutlenek węgla fitoplankton. Naukowiec szacuje, że wielorybie ekskrementy stanowiły nawet 12 proc. całego żelaza w powierzchniowych wodach Oceanu Południowego przed rozpoczęciem przemysłowych połowów waleni.

Wcześniejsze badania wykazały, jak ważna jest obecność żelaza dla fitoplanktonu, który wytwarza duża część tlenu na Ziemi. Fitoplanktonem żywią się drobne skorupiaki (kryl), które z kolei są zjadane i trawione przez wieloryby, więc koło się zamyka. Zespół Nicola przeanalizował 27 próbek odchodów, wytworzonych przez 4 gatunki wielorybów. Średnia zawartość żelaza była w nich 10 milionów razy większa niż w wodzie oceanicznej. Jak potwierdziło badania DNA, większość żelaza pochodziła z kryla.

Zdaniem naukowców, gdyby udało się odbudować populację wielkich wielorybów, przybyłoby planktonu i kryla, dzięki czemu więcej węgla byłoby w oceanie, a mniej – w postaci dwutlenku węgla – w powietrzu.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „New Scientist”;
4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

No i znowu lipa…W poprzednich artykułach pisaliście, że ocean to śmietnik, potem, że mieszkańcy oceanów giną przez te śmieci, ponieważ je pochłaniają. Śmieci są dla zwierząt szkodliwe. Mało tego pisaliście, że rozdrobnienie tych śmieci jest tak wielkie, że zagraża nawet planktonowi z tego co pamiętam. A więc jak odbudować jakąkolwiek populację organizmów zamieszkujących oceany??? To chyba mało realne przy obecnym stanie środowiska?

Ocean to smietnik-pomysl chociaz otsunami.. ale akurat artykul zupelnienieo tym mowi..