Zarodki rozpoznają drapieżniki
Żaby uczą się rozpoznawać zapach swoich wrogów jeszcze w stadium, gdy są rozwijającymi się zarodkami – czytamy w serwisie BBC News.
Naukowcy z USA i Kanady odkryli, że zarodki żaby leśnej (Rana sylvatica) uczą się właściwie rozpoznać „poziom zagrożenia” ze strony ich przyszłych drapieżników będąc jeszcze w stadium zarodkowym. Umieszczone w wodzie przesiąkniętej zapachem salamandry interpretowały tę woń jako niebezpieczną.
Prowadząca badania, dr Maud Ferarri z Uniwersytetu w Kalifornii powiedziała, że tego rodzaju „uczenie się” w przyrodzie można zaobserwować u ryb, zarodków innych płazów oraz larw komarów.
Gdy zarodki wykształciły się w kijanki, naukowcy sprawdzili ich reakcję na zapach salamander. Im wyższe było stężenie zapachu w wodzie, tym bardziej dramatyczna stawała się reakcja. Kijanki, które były narażone na większe stężenia zastygały nieruchomo, nawet na kilka minut.
„Dla wielu gatunków nauka jest jedynym sposobem rozpoznania drapieżników”, powiedziała dr Ferarri. „Ma to fundamentalne znaczenie dla ich przetrwania, dlatego też zmuszone są rozpocząć naukę tak wcześnie”.