Rozmnażanie się roślin
Rośliny, w zależności od gatunku, rozmnażają się bezpłciowo lub płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe, inaczej wegetatywne, może następować poprzez podział organizmu (jedno- lub wielokomórkowego), zarodniki, pączkowanie, sadzonki, odkłady, rozmnóżki lub takie procesy i zabiegi jak regeneracja, przekształcanie pędów, transplantacja, hodowla in vitro protoplastów czy apomiksja (polega na wytworzeniu nasion bez zapłodnienia). Jest ono częste u roślin z rodziny różowatych, u chwastów, jednoliściennych, roślin wodnych i rosnących w środowiskach podmokłych. Rozmnażanie bezpłciowe to nic innego, jak podział ciała organizmu i powstanie samodzielnego osobnika.

By: bogdanchr via Pixabay CC0 Creative Commons
Powstanie gamet poprzedza podział mejotyczny. W świecie roślin rozmnażanie generatywne zachodzi u glonów, mszaków, paprotników jednakozarodnikowych, paprotników różnozarodnikowych, roślin nagozalążkowych oraz u roślin okrytozalążkowych.
W rozmnażaniu u roślin okrytozalążkowych decydującą rolę odgrywają kwiaty, które możemy podzielić na obupłciowe i rozdzielnopłciowe. Kwiaty obupłciowe zawierają zawsze zarówno słupki i pręciki – jeden osobnik posiada więc zarówno narządy rozrodcze męskie, jak i żeńskie. U kwiatów rozdzielnopłciowych pojedynczy kwiat zawiera, albo słupki, albo pręciki – do zapłodnienia dochodzi więc po skrzyżowaniu się materiałów genetycznych dwóch osobników.

By: DiamondWillow via Pixabay CC0 Creative Commons
Kwitnienie a wernalizacja
Kwitnienie, warunkujące tym samym możliwości rozrodcze części roślin rozmnażających się generatywnie, zależy od wielu czynników. Kwitnienie nie jest możliwe na etapie młodocianego wzrostu rośliny. Czasem jednak etap ten kończy się już po kilku dniach, w przypadku innych gatunków może zaś trwać kilkadziesiąt lat. Kwitnienie dzieli też rośliny na monokarpiczne (zakwitające raz w życiu) oraz polikarpiczne (zakwitające wielokrotnie podczas cyklu życiowego). Przechodzenie rośliny z fazy młodocianej do fazy dojrzałości przebiega przez trzy etapy. Pierwszym z nich jest indukcja kwitnienia. O ile niektóre kwiaty przechodzą z jednej fazy do drugiej automatycznie, o tyle wiele gatunków nie obejdzie się bez określonych warunków środowiskowych. Poszczególne gatunki mogą potrzebować do tego odpowiedniej ilości światła, u innych czynnikiem uruchamiającym fazę generatywną jest temperatura. Wiele gatunków nie zakwitnie, jeśli nie nastąpi okres niskich temperatur, czyli wernalizacja.

By: Paolinio via Pixabay CC0 Creative Commons
Różne gatunki roślin potrzebują różnej długości okresu niskich temperatur. Jeśli chodzi o wymaganą temperaturę, wernalizacja zachodzi w 0-10 stopni Celsjusza. Sama wernalizacja jest użyteczna w ogrodnictwie, w uprawie wielu warzyw, na przykład cebuli.

Cebula zwyczajna zakwita dopiero po okresie chłodu.Wouterhagens from nl [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Bibliografia
- Andrew J. Lack, David E. Evans; “Biologia roślin – krótkie wykłady”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003;
- Eldra Pearl Solomon, Linda R. Berg, Diana W. Martin, Claude A. Villee; “Biologia”; Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1996;
- Grażyna Łabno; “Ekologia. Słownik encyklopedyczny”; Wydawnictwo Europa, Warszawa 2006;
- Zdzisława Otałęga (red. nacz.); “Encyklopedia biologiczna T. XI”; Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 2000;
- Stanisław Lewak (red.); “Fizjologia roślin, Jan Kopcewicz”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012;