
fot. pixabay.com
Na tej podstawie można wyróżnić następujące barwy, odpowiadające konkretnym długościom fali (wyrażonym w nanometrach):
- 380 nm do 436 nm – kolor fioletowy,
- 436 nm do 495 nm – kolor niebieski,
- 495 nm do 566 nm – kolor zielony,
- 566 nm do 589 nm – kolor żółty,
- 589 nm do 627 nm – kolor pomarańczowy,
- 627 nm do 780 nm – kolor czerwony.

Zarówno naturalne światło słoneczne, jak i światło sztuczne z podanych źródeł, to światła (źródła) gorące. Wysoka temperatura jest tutaj równoznaczna z faktem, że emitują one pełen zakres barw widma widzialnego. Jednak światło białe mogą emitować także źródła zimne, np. lampy fluorescencyjne, które składają się z ograniczonego zakresu fal elektromagnetycznych. Lampa fluorescencyjna, zwana powszechnie świetlówką, wytwarza przeważnie promieniowanie ultrafioletowe, o długości fali równej w przybliżeniu 254 nanometrom. Mechanizm świetlówki przekształca to promieniowanie na wybraną przez producenta barwę światła. Dlatego możemy nabyć lampę wytwarzającą zarówno chłodne białe światło (lub ciepłe), jak i różnokolorowe – zielone, czerwone, fioletowe itd.

fot. pixabay.com
Analizując budowę światła białego i to, co dzieję się po jego rozszczepieniu, można powiedzieć, że biel jest zjawiskiem pozornym. Przede wszystkim jednak doprowadza nas to do wniosku, że widzenie barw jest subiektywne i zależy od wielu czynników. W zależności od źródła światła białego (promienie słoneczne, żarówka, świetlówka itd.) i jego natężenia, nasz wzrok może odbierać barwy jako ciepłe, chłodne czy neutralne. Percepcja barw zmienia się też wraz z wiekiem i generalnie u każdego z nas jest nieco inna. Stąd dwie osoby mogą inaczej odbierać barwę tego samego przedmiotu, nawet w identycznych okolicznościach. Zdarza się to najczęściej właśnie w przypadku bieli, kiedy jeden człowiek dostrzega w niej odcień niebieskiego, a inny żółci lub różu.

fot. pixabay.com
Bibliografia
- Andrzej Januszajtis; “Fale”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1991;
- Eugene Hecht; “Optyka”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013;
- David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker; “Podstawy fizyki, , ”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015;
- Igor W. Sawieliew; “Wykłady z fizyki, tom 2. Elektryczność i magnetyzm, fale, optyka”; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013;