Arnika kwiat (Arnicaemontana Flores)

"Arnica montana (flower head)" autorstwa © Hans Hillewaert / . Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
Arnika występuje w naturalnej postaci na terenie Ameryki Północnej. Dwa gatunki tej rośliny występują również w Eurazji. W Polsce jedynym gatunkiem jest arnika górska, która występuje w górach oraz w północno-wschodniej części kraju.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga arniki może osiągać od 15 do 60 cm wysokości, ma kolor zielony i jest delikatnie omszona. Liście mają brzegi całe lub ząbkowane. Arnika posiada dwa typy liści – liście odziomkowe oraz łodygowe. Kwiaty to koszyczek kwiatowy, który ma średnicę około 20 milimetrów. Owoce to niełupki. Korzeń jest cienki i ma kolor brunatny.

Czy wiesz, że...Arnika to roślina, która jest zagrożona wyginięciem w Polsce, dlatego jest objęta ochroną gatunkową.
Niektóre dostępne w sprzedaży nalewki z arniki są sporządzone na bazie szkodliwych alkoholi lub rozpuszczalników – nie należy ich stosować doustnie.

Surowiec do wyrobu leków na rynku europejskim pochodzi głównie z takich krajów jak Hiszpania, Szwajcaria oraz Włochy.

W dawnych wierzeniach ludowych arnika chroniła przed piorunami, wystarczyło ustawić ją w oknie, by mogła spełnić swoje zadanie.

Zbiór

Kwiaty zbiera się, gdy roślina zaczyna kwitnąć. Suszenie odbywa się w naturalny sposób.

Właściwości lecznicze

Arnika słynie ze swoich właściwości łagodzących, stosuje się ją na wszelkiego rodzaju stłuczenia, krwiaki i obrzęki oraz siniaki. Doskonale działa również zewnętrznie na inne uszkodzenia skóry takie jak oparzenia czy odmrożenia. Maść z arniki to jeden z najczęściej sprzedawanych leków do leczenia oparzeń, odmrożeń oraz stłuczeń. Doskonale uśmierza ból w przypadku wszelkiego rodzaju urazów stawów i mięśni, działa również pomocniczo w przypadku bólów mięśniowych związanych z przetrenowaniem. Można ją również stosować przed samym treningiem, w celu obniżenia prawdopodobieństwa szybszego zmęczenia organizmu. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne - działa na bakterie listerii oraz salmonelli. Z reguły stosuje się ją zewnętrznie, nie doceniając jej wspaniałych właściwości wewnętrznych. Stosowana doustnie, działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz przeciwdziała zakrzepom, poprawia krążenie krwi. Poleca się ją stosować w przypadku występowania szumów usznych oraz zawrotów głowy, właśnie ze względu na właściwości usprawniające krążenie krwi. Arnika polecana jest w szczególności kobietom – pomaga zwalczać krwawienia poporodowe, jest pomocna w okresie klimakterium. Stosuje się ją również do leczenia żylaków odbytu. Wspomniane właściwości przeciwzapalne doskonale sprawdzają się w przypadku leczenia stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Arnikę stosuje się również po ukąszeniach owadów. Kwiaty arniki wykorzystywane są również w dermatologii, pomagają leczyć wypryski skórne i trądzik.

Praktyczne zastosowanie

Maść na obrzęki, szybsze gojenie się ran

Składniki:
2 łyżki suszonych kwiatów arniki
8 łyżek oleju lub wazeliny
Ewentualnie kilka kropel żywicy benzoesowej

Suszone kwiaty wymieszać z olejem lub wazeliną. Stosować na skórę. Jeżeli maść ma posłużyć przed dłuższy czas trzeba ją zakonserwować przy pomocy żywicy.
Arnika "Arnica montana (flower head)" autorstwa © Hans Hillewaert / . Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Arnika

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:arnika
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź